Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Fillarikeskustelu.com

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Sisältö

Syöte päivittyy automaattisesti

  1. Viimeisin tunti

  2. Mulla alkoi joskus radio huutamaan täysillä, kun tuli jokin liikennetiedote. Jostain löytyi sitten namiska jolla tämän sai säädettyä hiljasemmaksi. Radiossa on myös kaksi äänentasoa, riippuen onko radio kytkeytty suoraan päälle, vai auton virrat päälle, eli käynnistettynä. Jostain kai tonkin voi säätää.
  3. En tarttuisi noihin tarjottuihin diileihin.
  4. Levykaupoilla tuli käytyä verkossa.
  5. Tänään

  6.    MV reacted to viestiin: Mikä yllätti sinut viimeksi?
  7. Tilasin noihin Stamp1 flatteihin uudet laakerit kun rupesivat reissussa ääntämään. Ei ollutkaan tuosta noin vaan hankinta kun ei tunnu moisia laakerisettejä olevan kenelläkään, lopulta joku Niksmanni boutique kehuskeli niitä myyvänsä. Tilasin heti kaksi settiä.
  8. Jep. Halvennuksesta Racefacen korotettu tanko Orbean Rise Mään.
  9. Ei paljasteta sitten vielä yön tuloksia... Tuosta selostaja-gatesta on kirjoitettukin: https://atleetti.fi/ylen-yleisurheiluselostamossa-todellinen-rimanalitus/
  10. Se oli kyllä hieno voitto. Vähän korkeuden jälkeen itse epäilin onnistuuko. Mulla on eiliset lähetykset vielä katsomatta niin en tiedä miten naisten moukarissa kävi. Mutta tuo ylen selostaja on ihmetyttänyt. Ei innostu mistään oikein eli on vähän liian vaisu ja rauhallinen selostajaksi jopa näin suomalaiseen makuun. Vakiselostajat taitaa valmistautua em-kisoihin. Toinen havainto selostajasta on paha lukihäiriö. Ymmärrän ettei kilpailijoiden nimiä voi osata lausua mutta olisi ne hyvä osata lukea. Lähes jokaisen juoksumatkan rataesittelystä (8-9 juoksijaa) vähintään yksi nimi luetaan ihan päin seiniä. Esim 3- tai 4-tavuisesta sukunimestä jätetään yksi tavu kokonaan huomaamatta. Tai vaihdetaan kirjaimia aivan toisiksi esim tavun alun konsonantti. Esim ihan hatusta keksittynä esimerkkinä Vasikova luetaan Vaskova tai Vasinova. Tai Papadopoulos olisi Papapoulos. Silloin tällöin harvoin tämän ymmärtäisi mutta noita virheitä tulin oikeasti lähes joka rataesittelyssä.
  11. Piisi on ajankohtainen. Tai jotai.
  12. Mulla auto tekee ärsyttävästi sellaista,.että puhelimeen yhdistyessään on volat oletuksena suhteettoman kovalla. Ei täysillä mutta niin kovalla että välittömästi pitää äkkiä säätää sitä vastaamista odottavaa tuuttausääntä hiljammalle. Sama myös puheluita vastaanottaessa, että soittaja "huutaa korvaan".
  13. Densen vastasi alpensau:n viestiin alueella: Yleinen
    Corratecissa kyllä hyvä hinta tuossa tarjouksessa. Meidän perheen tarkoituksiin liian miesmäinen malli. Yritän löytää M-kokoisen step-through tyylisen joka koon puolesta menisi minulle vähän pienenä ja vaimolle sopivana. Ykdi asia mitä osassa työmatka- ja retkipyörissä ihmettelen on vajaamittaiset lokasuojat. Niin kuin tuossa Corratecissa.
  14.    Densen reacted to viestiin: Sähköpyörä(ily)keskustelu
  15.    tommi2 reacted to viestiin: Vitsiketju
  16. Mä olin jo myynyt mopon 15 vuotiaana, mut mopo oli 14 vuotiaana. Siis somewannabeilla tässä tapauksessa tarkoitan esim. lääkäriä, joka myy palvelujaan ja tuli kommentoimaan että mopoilijaa ei olisi saanut siirtää, moposport-yritystä, joka myynninedistämismielessä tuli jauhamaan + toki kaikkia jotka myyvät jotain tai yrittävät saada ääniä johonkin tehtävään. Ihan omana mielipiteenäni sanon että musta on törkeetä että ihmisten kärsimystä käytetään oman edun tavoitteluun. Suuri(n) osa näistä kovista kommentoijista myykin omaa verkkokurssia, on paikallispolitikko, myy lehteä... kokonainen sukupolvi on peloteltu "no future"-moodiin jotta saadaan uutisia myytyä. Yksityishenkilöiden mielipidepohjainen kannanotto on sit jotain ihan muuta.
  17. Ikävämpi yllätys eilen kun huomasin aamun lehdessä naapurin kuolinilmoituksen.
  18. 29er alkoi seuraamaan aihetta: Mikä yllätti sinut viimeksi?
  19. Taittopyörävideo
  20. Sanoin hytitön. Turvakaari muuttaa kuviota vain vähän parempaan suuntaan. Hyttikori ilman ovia ja laseja alkaa olla jo ok. Itselle on käynyt usein niin, että lähden hytistä vauhdilla alas ja vaihdan kulkusuuntaani pitäen toisella kädellä koneesta kiinni paino vielä alastulojalalla. Silloin polveen tulee vähemmän terveellinen vääntö. Traktoria en ole saanut koskaan nurin, mutta peräkärry on irronnut kerran. Se nousi vain aisa taivasta kohti pellolla. Samoin lastattava apevaunu vetotraktoreineen on karannut kerran lastauksen viime hetkillä. Vetotraktorissa ei tietenkaan jarruja ja yksi parru takapyörän alla ei riittänyt.
  21. Uutisessa kyllä mainittiin turvakaari, ellei ollut turvakehikko. Kuten sisätrukeissa, joiden koulutuksessa muuten korostetaan, että sieltä ei yritetä hypätä pois mahdollisessa kaatumisvaarassa.
  22. Tutkijat, tiede, informaatio... joopa joo. Milloin tutkitaan maastopalojen syttymissyitä tieteen keinoin ? Ei taida istua ilmastonmuutostarinaan.
  23. Ministeri teki hytittömällä minitraktorilla etukuormaintöitä ilmeisesti sandaalit jalassa. Minusta hytittömat työkoneet on maailmanlopun laitteita. Pari kertaa oon itse ollut lähellä piti-tilanteessa. Eka kerta johtui laitteen jarruttomuudesta, toisella traktorissa kytkin otti äkäisesti kiinni ja keula ylös. Lämpimissä maissa hytittömät ovat kovinkin yleisiä.
  24. Kuvista katsottuna maaperä vaikuttaa hyvinkin kallioiselta.
  25. Aattelitko ehdottaa kuoliniskua sananvapaudelle ja siten somelle ? Kysyn ihan mielenkiinnosta. Oliko sulla mopo 15-kesäisenä ? Muistan, kun eräs ikimotoristi ajeli vanhempiensa talon edessä olevalla kadulla speedwaypyörällä. Ei sentään menty näin lujaa.
  26. Eilen

  27. Nyt sitten tuli testatuksi tuo IR lämmitin terassijuopottelun avustimena ja toimiihan se vieläpä tuulesta riippumatta! Vink-vink! Valitse teholtaan säädettävä, ehdottomasti! Pelkä on/off on ripustussuunnasta riippue sietämätön niska tai naamapaahdin. Huomaa myös säteilijöiden erot. Kvartsiputki vai hiilkuituelementti! Molemmat ovat kyllä IR, mutta toiminnassa (aallon pituus) on merkittävä ero, mutta tuota tietoa ei aina näy tuotetiedoissa! Hiilikuitu on ok "sulan maan" aikaan lasitetulla partsilla, lämmittää myös ilmaa. Mutta pakkaskaudella kvartsiputki on se, kun lämmittää säteen osusuessa. Joenkin näin, perustuu omiin pikaisiin kokemuksiin ja olettamuksiin juopottelun ohessa Sammutan valot nyt.
  28. Jossain taisi olla otsikko, jossa nuoriso tuomitsi tapahtuneen vaaralliseksi. En lukenut, oliko kyse sitte nuorison itsensä omasta käytöksestä, vaiko pollarien.
  29. Korjasin vastaamaan iltapäivälehtien otsikoita
  30. MV vastasi alpensau:n viestiin alueella: Kyselyt, gallupit ja off-topic
    Niiden tyyppien jotka lopuksi nuolevat veitsen puhtaaksi ei pitäisi toimia kirurgeina.
  31. No olihan edes mainittu. Mua pikkasen kyrsii, oli sitten kumman puolella vaan tossa casessa, että kaikenmaailman somewannabeet yrittää hyötyä tästäkin tapauksesta. Ihmetyttää myös Instassa eräs henkilö, jonka olen laittanut taatusti 10 kertaa "älä ehdota enään tätä henkilöä" ilmaantuu aina mun syötteeseen. Insta varmaan kostaa, kun olen adblockerilla ottanut mainokset pois siitä. Olisin luopunut jo koko instasta, mut on pari tuttua jotka ei osaa muuta kautta pitää yhteyksiä.
  32. Oikeusvaltiossa sattuu ja tapahtuu..... nimimerkki tunturi sport

Account

Navigation

Haku

Haku

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.