Jump to content

Recommended Posts

Posted

Yleisurheilu on ollut itselle viime vuosina yksi kiinnostavimmista urheilulajeista seurata. Ilahduttavasti parhaillaan tulee mtv subilta suora lähetys Karlsruhen hallikisasta. Huomasin vasta just nyt sattumalta moisen seikan ja aloin seuraamaan lähetystä. 

 

  • 3 weeks later...
Posted

No on kyllä....siis me 80-luvulla vaan hölkättiin ja käytiin joko töissä tai koulussa. Nyt voi kamalaa, Sara Lappalainen ( os. Kuivisto) jossain urheiluhotellissa jossa olosuhteet säädetään että elät 2000m korkeudessa. Mutta laitevian takia Sara oli yli viikon 3000m olosuhteissa > ja nyt on elimistö ihan sekaisin eikä juoksu kulje. 

Mennyt semmoiseksi kekkeruusi-säätämiseksi että huh, että viikossako se homma menee pilalle? no ihan oikein, jos tämmöisiä keinotekoisia luonnonolosuhteita yritetään.

Posted
13 tuntia sitten, concorde kirjoitti:

Sagan saagaa on mielenkiintoista seurata: https://yle.fi/a/74-20017171

Samaa mieltä. Hauska kun hän on aina niin totinen tai suorastaan myrtsi. Ei meinaa mikään oma suoritus koskaan kelvata. Somessa säännöllinen hillunta ei myöskään kuulu ohjelmaan.

Mutta Sagasta tuli mieleen, että kun hänkin lähti Matti Liimataisen valmennustiimistä, niin aika moinen poistuma on käynyt. Ensin Masa erotti Haralan sen doping-jupakan takia. Ymmärrettävästi loukkaantui kun Lotta ei ollut kertonut hänelle mitään missään vaiheessa. Sittemmin lähti Huntington ja Sillman, nyt vielä Saga. Masan haastatteluja kisojen yhteydessä on ollut kyllä viihdyttävää seurata, hauska persoona.

 

Ens viikonloppuna olis sitten halli sm. Helsingin Myllypurossa. Liput näkyis olevan 18 euroa päivä ja olikohan 2 päivän lipusta pieni ale. Yritin katsoa tuleeko telkkarista mutten löytänyt edes Areenasta yllätyksekseni. Hankalasti monia talvilajeja tulee samaan aikaan mikä voi vaikuttaa.

Posted (edited)

heh, kiitos. Kävin eilen (ennen tuon jutun pikaista vilkuilua) katsomassa Areenan tv-lähetyksiä mutten nähnyt noita. Katsoinkohan vääriä päivämääriä. Kännykkäversiossa näkyi vain päivämäärät muttei viikonpäivää. 

Mutta mietin kyllä menisinkö ihan paikan päälle ainakin lauantaina. Kisat tais alkaa jo aamusta ja loppuu klo 15 pintaan (muistaakseni). 

Edited by Densen
Posted

^ Hienoa!

Itse katselen parhaillaan sm-hallikisoja Areenasta. En päässytkään paikalle kuten olin suunnitellut. Aika nihkeästi näkyy olevan katsomopaikkoja tuolla.

Saga Vannista oli eilen hauska taas seurata kun hän on niin myrtsi aina suoritusten jälkeen. Mutta sitten kun kuulassa tuli taas oma enkka saatiin hymykin näkyviin. Hän on kyllä hieno ilmestys ihan telkkarinkin kautta. Melkoisen leveät hartiat. Voimaa piisaa ja onneksi aika kivasti myös muita ominaisuuksia. Selvästi kuitenkin tällainen rotevan pään ottelija kun osa on taas tosi hinteliä mutta pärjäävät silti omilla vahvuuksillaan ja hyvällä tekniikalla. Hienoa,.että erilaisilla kropilla voi pärjätä.

Seipäässähän on vähän samanlaista. Minna Nikkanen oli pitkä ja hoikka, Wilma pitkä ja roteva, Saga (Andersson) taas huomattavan lyhyt mutta vahva kuin mikä. Saga tekee lisäpainoleuanvetoa yli 40 kg lisäpainoilla ja vetää muscle uppeja jonkun 15 putkeen.

 

 

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

Accept Terms of Use and Privacy Policy.