Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Fillarikeskustelu.com

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Vituttaako?

Featured Replies

Kirjoitettu
4 minuuttia sitten, mgcc kirjoitti:

Toisessa eu-valtiossa voi hakea töitä 3 kk:n ajan. Siinä ajassa ehtii kyllä alkoholisoitua halvalla viinalla.

Joku costa blancan suomiseuroista kehui hankkineensa paikkakunnalle virolaisen lääkärin.

Muokattu: , käyttäjä: alpensau

  • Viestejä 3.1k
  • Katselut 290.7k
  • Luotu
  • Edellinen viesti

Eniten kirjoittaneet

Most Popular Posts

  • Ei enää niin paljoa, kun löysin ignore-knapin... 😂

  • Alat tekemään esim. kevytyrittäjänä noita todistuksia pelkästään.  Joku edullinen vuokratila sellaisesta paikasta, johon pääsee autolla viereen ja sopiva hinta, niin saat tehdä noita niin paljon kuin

  • No toki! Täällä keskustelu on suht järkevää ilman besserwisseröintiä yleensä. Ainut vaan että oikein spesificiin ongelmatilanteisiin ei välttämättä apuja tule kun pienestä väkijoukosta harva on törmän

Lähetetyt kuvat

Kirjoitettu

Toi 3kk pykälä tarkoittaa kirjautumista toisen maan systeemiin ja sen suomiin palveluihin, jotka eivät välttämättä ole Suomen tasoisia.
Parempi on jatkaa TE-keskuksella hommissa etänä siellä toisessa EU-maassa.

 

Muokattu: , käyttäjä: Jopotuinen

Kirjoitettu

Torren FB:ssä aina silloin tällöin ilmoittautuu joitain Suomalaisia hoitoalan ihmisiä palveluitaan tarjoamaan hierojista tohtoreihin ja siltä väliltä, kysyntää suomitaitoisista palveluista on.
Joskin viranomaisbyrokratia saattaa yllättää ja suomalaisilta edellytetään pilkun tarkkaa noudattamista, toisin kujin spanskeilta, mutta sitä varten on taas asioidenhoitopalveluita.

Kirjoitettu

Aikas iso byroo, 28 000 työntekijää.
Varmasti mielenkiintoinen organisaatio. Toivottavasti vähennykset eivät kohdistu suoran työn tekijöihin (kuten yleensä), vaan sinne väliportaiden rämettyneisyyteen.

Kirjoitettu

^ Alalla työskentelevänä rohkenen epäillä. Vastahan hyvinvointialueille pykättiin valtavat hallintohimmelit.

Kirjoitettu
  • Kirjoittaja
1 tunti sitten, tempokisu kirjoitti:

Kyllähän mä pari vuotta voin säästöilläkin elää...

Olisi kannattanut käydä siellä jenkeissä nyt tälle kesää, taitaa nyt jäädä käymättä? Mutta joo, maaseutu panikoi kun eivät löydä lääkäreitä. Luulis että jonnekin pääsisit kuningasliksalla istuskelemaan ja juttelee kivoja mummojen kanssa.

Edit: Hei, nyt jos sulla on säästöjä eikä tarvii elämisestä stressata pariin vuoteen niin nyt samantien sanot ittes irti ihan piruillessasi ja ajat virallisen uuden Suomen ennätyksen kilsoissa vuoden aikana. Virallinen siksi että se sun edellinen ei ole missään kirjoissa eikä GPS seurannat löydy asian varmistamiseksi. Aikaa olis!

Muokattu: , käyttäjä: VesaP

Kirjoitettu

^ ei käydä ( ellei joku toinen sittan ala pitään tätä ) mutta jää 1200mm telekin hankkimatta. Ja helikopterilento Nahkiaiseen ja takas.
Nuket loppuu, ne ostan mitä olen ennakkotilannu, jään pois koko W-clubilta kun ei näe, ei tule mielitekoja. ( äh, just eilen ostin nuken ja vaatteen...) ja myyn aina silloin tällöin jonkun nuken pois.
Nukkeilun lopettaminen auttaa todella paljon.
Eipä sitten tartte YEL-maksuja maksaa, eikä potilasvakuutusta. Siinäkin heti 2000e vuodessa.
Reilu 6 vuoden kuluttua "pääsen" kansaneläkkeelle. Olen mä aiemminkin elänyt 12 vuotta peruspäivärahalla, ja oli aina välissä kuukausia kun palkkaa tuli noin 1000e/kk.
Voi syödä edullisemminkin, ja ei tartte aina olla kaikkia salaattijuttuja. Nytkin olen alkanu syödä puuroa, ei tartte ostella leivänpäälisiä. Viinit jäi jo pois, mutta nahkiaisen kanssa ostin shamppanjaa. Kivennäisvesi on hyvää, ja vesi.
Suklaata ei tartte muutenkaan.

Ilmasia harrastuksia on ( kun on jo välineet) kuvaus, lintujen tarkkailu, pyöräily, ja pystyn vähän käveleen. Pyörävaatteita on loppuelämäksi.

En ehkä saa unta ensi yönä, mutta voi sitten katsella muutaman myyntinuken...

...eikä tule sitä kallista läppäriä, eikä älypuhelintakaan tarvita.

Muokattu: , käyttäjä: tempokisu
ei näitäkään sitten osteta

Kirjoitettu
7 tuntia sitten, tempokisu kirjoitti:

Olen kohta nyt sitten työtön. Rouva lopettaa.

Alat tekemään esim. kevytyrittäjänä noita todistuksia pelkästään.  Joku edullinen vuokratila sellaisesta paikasta, johon pääsee autolla viereen ja sopiva hinta, niin saat tehdä noita niin paljon kuin viitsit. Parinkympin nettiliittymä ja toinen parikymppiä kuussa maksupäätteeseen.

Ei tarvi kärvistellä.

Kisun korttitodistukset - nahkea palvelu - halpa hinta :D

 

Kirjoitettu

Tai kiertävä korttitorkkapaja! Pakettiauto ajaa eläkeläistapahtumiin ja sivuovi auki ja banderolli "hanki samalla korttitodistus. Kahden todistuksen hankkijalle Pacific Lamprey -hikinauha kaupan päälle". Kytistät parkkareilla samaan tapaan kun turvauran tekijät...

Sitten myyt siinä sivussa parit reseptit... 

Muokattu: , käyttäjä: tommi2

Kirjoitettu

Sitten myös tällainen keikka korttitohtori toiminto, eli tekee sopparin autokoulujen kanssa, että piipahtaa siellä aina jossain kurssivaiheessa ja käy porukan kerralla läpi. Autokoulu varmasti kiinnostuneita tällaisesta, koska voisivat mainostaa palveluaan joka sisältää myös lääkäritarkastuksen koulutuksen yhteydessä. Yhden luukun systeemi vaikuttaisi myös asiakaskunnan näkökulmasta varsin vetovoimaiselta yhden erillisen puuhasteltavan rastin poistuessa ja lisäisi tällaisen autokoulun myyntiä.

Kirjoitettu

Kävi myös mielessä mainosteksti "Särky- ja kipulääke reseptit nopeasti ja edullisesti", mutta en kehdannut laittaa.
Pyöröoven joutuisi konttorille ensimmäiseksi laittamaan :D

 

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Tärkeää tietoa

Hyväksy Käyttöehdot ja Tietosuojakäyntö.

Account

Navigation

Haku

Haku

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.