Kirjoitettu 7. Heinäkuuta, 201411 vuotta Onkohan tämä nyt vähän huono juttu tänne foorumille. Kokeillaan silti kepillä jäätä. Mitäs puuhailette kun ette ole ajamassa? Onko edes muita harrasteita pyöräilyn ohella? Itse luen kiipeilyn toiseksi intohimoiseksi harrasteeksi. Tosin enemmän talvivoittoisesti jääputouksilla ja halleissa. Kesällä kiipeily on Suomessa penaalista ötököiden vuoksi. Ja kesällä aika menee kampia pyörittäessä Kesällä tulee myös rullailtua lonkkarilla ainakin lyhyitä siirtymiä. Ja kun kerran asuttaa vanhaa omakotitaloa reilun kolmen vuosikymmenen takaa, on myös remontointi luettava harrastukseksi. Se kuuluu pakollisena tähän asumiseen... *huoh*
Kirjoitettu 8. Heinäkuuta, 201411 vuotta Ja kun kerran asuttaa vanhaa omakotitaloa reilun kolmen vuosikymmenen takaa, on myös remontointi luettava harrastukseksi. Se kuuluu pakollisena tähän asumiseen... *huoh* No tämä! Ja, juoksentelemassa tulee/tuli käytyä ahkerasti tossa männävuosina, mutta nyt on jääny vähemmälle ku toi oikee polvi ei oikei enää anna myötä. (2kertaa operoitu ortopedin toimesta, eikä oo enää oikei entisensä..)
Kirjoitettu 8. Heinäkuuta, 201411 vuotta Kirjoittaja Ja, juoksentelemassa tulee/tuli käytyä ahkerasti tossa männävuosina, mutta nyt on jääny vähemmälle ku toi oikee polvi ei oikei enää anna myötä. (2kertaa operoitu ortopedin toimesta, eikä oo enää oikei entisensä..) Mutta antaa vissiin polkea vielä kunnolla?
Kirjoitettu 8. Heinäkuuta, 201411 vuotta Vaeltaminen nyt ku koira poistui ajasta ikuisuuteen, jäi vähemmälle. Tanssiminen edelleen ajoittain, lukeminen ja leffat talvisin.
Kirjoitettu 8. Heinäkuuta, 201411 vuotta Mutta antaa vissiin polkea vielä kunnolla? Tähänmennessä kyllä. Jos en väärin muista, ni ku on viilee ja kostee keli ni sellasten pyörälenkkien jälkee ois pikkase kolottanu/juimeksinu mut ei onneks samalla tavalla ku pitempien juoksulenkkien jälkee (15+km)
Kirjoitettu 14. Heinäkuuta, 201411 vuotta Innostuin kalastamaan tuossa keväällä, se on yllättävän miellyttää niinä harmaina päivinä kun ajaminen ei huvita. Eikä tietysti haittaa, jos lähistöllä on vesistöjä joissa sitä kalaa on.
Kirjoitettu 24. Heinäkuuta, 201411 vuotta Kirjoittaja Mieki kalastelin joskus aika aktiivisesti. Lähes joka viikonloppu jonnekin heittelemään. Sitten kaverini muutti pois paikkakunnalta ja huomasin, että oma kalaharrastukseni oli täysin sosiaalista toimintaa joka loppui täysin. Muutaman vuoden säilyttelin kamoja varastossa, jonka jälkeen annoin ne tälle pois muuttaneelle kaverilleni takaisin aktiivipalvelukseen. Nykyisin kalastan vain silloin kun tämä herra käy vierailemassa näillä nurkilla.
Kirjoitettu 28. Heinäkuuta, 201411 vuotta Minä käyn salilla nostamassa rojua. Tämän vastapainoksi joogaan harvakseltaan. Useamminkin voisi. Pyöräily on syrjäyttänyt suunnistuksen ja melonnan. Niitäkin tuli tehtyä silloin, kun oli vielä nuori eikä palautumiseen mennyt aikaa. Pystyi treenaamaan tai harrastamaan useampaa lajia limittäin.
Kirjoitettu 14. Elokuuta, 201411 vuotta Viime ja tänä kesänä on harrastelut kääntynyt melkein kokonaan pyöräilyyn ja niiden kasailuun. Moottoripyörä (Honda CBR600F3 cafe/tracker) löytyy vielä tallista ja joku satku tullu jopa ajettua tälle kesää. Mopoja tuli aikasemmin rakennettua 7-8 vuotta mutta nyt tosiaan isoin rakentamisinto on laantunut polkukoneiden alta. Samoin harrasteeksi voinee kutsua classic-Miniä, jolla harrastellaan lähinnä ajamista. Näiden lisäksi tulee emännän kaverina kulettua koiranäyttelyissä vaihtelevan aktiivisesti kuskin / kalustomestarin ominaisuudessa.
Kirjoitettu 3. Elokuuta, 201510 vuotta Kesällä (silloin kun oikea sellainen on) harrastukset keskittyvät pyöräilyyn; maantie, maasto ja alamäki - lajien keskinäinen painotus näyttää vaihtelevan hieman vuosittain. Talvella nyrkkeilytreenit ja lihaskunto siinä sivussa, uiminen, nykyisin myös luisteluhiihto. Ja teatterinäytteleminen Joskus satunnaisesti vielä innostun lähtemään lumilautailemaankin, mutta harvoin viime vuosina. Tallissa harrasteauto, tekniikaltaan muutettu BMW 325i e30. Usein tuntuu, että työ häiritsee pahasti vapaa-aikaa ;(
Kirjoitettu 9. Marraskuuta, 201510 vuotta Koirat liikuttaa ympäri vuoden, kesällä ajelen prätkällä satunnaisesti ja talvella moottorikelkkailu on ykkösharrastus. Huhtikuusta syyskuuhun meneekin pääasiassa fillarihommia harrastellen, muuhun ei tunnu jäävän aikaa eikä oikein kiinnostakaan.
Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään