Kirjoitettu 8. Joulukuuta, 20223 vuotta Palaverissa 13-15. Pelkään pahoin ettei tässä ole lyhyttäkään taukoa kahvittelua varten. Kamerat auki niin ei voi karata salaa kahvinhakuun. No pidättelen tässä sitten haukotuksia raskaan lounaan jälkeen.
Kirjoitettu 8. Joulukuuta, 20223 vuotta On kyllä taas sellainen päivä että tässä saa mitään tehtyä niin sama kahvitella nää palaverin välit.
Kirjoitettu 8. Joulukuuta, 20223 vuotta No en oo kahvilla mutta olihan taas päivä... olis pitäny juoda vaan kahvia, yksityskohtiin memenättä meni kohtuu paljon kaikki vituiks.
Kirjoitettu 14. Helmikuuta, 20233 vuotta En ole vielä ip kahvia juomassa. Kävin lounastauolla tunnin pyörälenkillä ja mietin olisinko poikennut leipomoon kahville ja laskiaispullalle mutta totesin, että lounastauko venähtäis vähän pitkäksi. Mutta näin kahvipöytätyyppisenä keskusteluna olen miettinyt miksi ne kiinalaiset ja vastaavat 6-10 kilometrissä leijailleet säähavainto-/vakoilupallot on pitänyt jollain f-22 hävittäjällä tussauttaa tonttiin? Jää paljon vähemmän tutkittavaa jäänteistä. 10 km taitaa olla vähän korkea helikoptereille mutta eikö ne 6 km korkeudessa lentäneet olis voinut jotenkin saada alas hallitummin. Jotenkin just kopterilla koukku kiinni ja pakotus maahan.
Kirjoitettu 14. Helmikuuta, 20233 vuotta Kahvitauko meni ja aiheena oli leffat. Tuohon Densenin pohdintaan: ei taida koviin helposti heko päästä kolmea(?) kilsaa korkeammalle, kun ilma ohentuu jo liikaa?
Kirjoitettu 14. Helmikuuta, 20233 vuotta ^ Mihis leiriin ne lensi kopterilla tositarinaan pohjautuvassa "Everest"-filkassa? Oliko perusleiri? Vaikeuksia sillä ainakin rainassa oli.
Kirjoitettu 14. Helmikuuta, 20233 vuotta https://aerocorner.com/blog/how-high-can-helicopter-fly/ Normaalisti noin 10000 jalkaa (3km) , enkka 41000 jalkaa (yli 12km) ja oli tuossa maininta Everestistäkin: Lainaa In May 2005, Delsalle completed his goal and became the first helicopter pilot to land a plane on the top of Mount Everest. The peak of the mountain is 29,000 feet high, which surpasses the maximum operating altitude of 23,000 feet for the aircraft that Delsalle flew. The flight involved years of planning and several test flights.
Kirjoitettu 14. Helmikuuta, 20233 vuotta Toi olis siistii ku Everestin huipulle pääsis kopterilla. Rikkaat roudattas sinne nyt vieläki helpommin kuvattavaks. Oliskohan vastaaville liikeidoille kysyntää, esim. "avustettu maraton" , "Paris-Dakar ralli, joka alkaa Dakarin esikaupungista"....?
Kirjoitettu 14. Helmikuuta, 20233 vuotta Eli kyllä usan armeijalla olis varmaan löytynyt 6 km korkeuteen pystyvä kopteri. No ehkä eivät halunneet ottaa riskiä yms. Jos siellä olikin ufomiehiä
Kirjoitettu 18. Helmikuuta, 20233 vuotta Kirjoittaja Kahvilla mutta en tauolla koska ei ole työpäivä, kahvin kaverina on laskiaspulla mantelimassalla.
Kirjoitettu 19. Helmikuuta, 20233 vuotta Kahvia juoden täällä. Samalla katselen yleisurheilun sm-hallikisoja Areenasta. Selostus puuttuu näistä päivälähetyksistä. Ehkä katson illalla uudelleen selostuksen kanssa. Aika matalalta aloitti osa naisten viisottelijoista korkeuden. 141 sentistä. Siitä onneksi kaikki pääs yli. Nyt 150 jälke3n alkaa vaikeuksia tulemaan. Aivan huiput eivät osallistu. Saga, Huntington, Sillman. Saga vetelee noita yksittäislajeja harjoitusmielessä. Kuulasta tuli mitali erikoisnaisia vastaan. Jaa ja tais pituudestakin tulla 😀
Kirjoitettu 6. Maaliskuuta, 20233 vuotta Mulla "lisäkahvitauko" kun täytyy olla pirteä kohta. On se vaikeeta loman jälkeen. Tai muutenkin.
Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään