Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Fillarikeskustelu.com

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Lämmitätkö saunan tänään?

Featured Replies

  • Viestejä 126
  • Katselut 5.9k
  • Luotu
  • Edellinen viesti

Eniten kirjoittaneet

Most Popular Posts

  • En tänään mutta viikonloppuna otetaan ekat löylyt mun brand-new saunasta. Koekäytettiin toissa viikolla ja ensi viikonloppuna sitten vakava tavoite kiivetä lauteille asti. Vähän isohan siitä tuli (L-m

  • En, mutta viime viikolla tuli viitenä päivänä lämmitettyä. Hyvä siitä tuli vaikka itse sen rakentamiseen osallistuinkin 😁

  • Ranskan Iltalehdessä otsikko "Cammottava Le Densen baqotti tytön rhiisuutumaan ilqoshilleen"

Lähetetyt kuvat

Kirjoitettu

Huoltoukko käy laittamassa lauantaina tulille.
Meillä yhteisössä on harvinaista harvinaista herkkua, saunan voi myös itse käydä taimerilla napsauttamassa päälle ihan koska haluaa :)

No, koskaan en ole tuota optiota käyttänyt, mutta sieluahan riittää pelkkä tieto lämmittämään kovastikin :) 

Muokattu: , käyttäjä: Jopotuinen

Kirjoitettu
  • Kirjoittaja

Saatan lämmittää. Tai jos meen uimaan ja saunomaan lapsen uintitreenien aikaan niin en lämmitä. Pitääkin tarkistaa vielä uinnit tällä viikolla jatkuu.

Kirjoitettu

En tänään mutta viikonloppuna otetaan ekat löylyt mun brand-new saunasta. Koekäytettiin toissa viikolla ja ensi viikonloppuna sitten vakava tavoite kiivetä lauteille asti. Vähän isohan siitä tuli (L-mallinen ylälaude pituudeltaan 240 + 320 cm), mutta eipähän tule ahdasta. Detaljeja vielä uupuu ja niitä laitellaan kunhan keretään mutta kyllä siellä kylpeä voi. On takuuvarmasti meidän kylän paras sauna!

Muokattu: , käyttäjä: bici74

Kirjoitettu
  • Kirjoittaja

Minä olen miettinyt laudepuiden vaihtoa. Seinät ja katto voisi jäädä entiselleen ja lauteiden runkokin varmaan mutta jos ne päälilaudat vain vaihtaisi niin ei pitäisi olla paha rasti. Tarkkaan vain katselisi ja ottaisi kuvia purkaessa, jotta osaa kasata samalla lailla takaisin. 

Mutta sauna ei tänään lämpeä. Selvisi, että pojan vesipallotreenit jatkuu vielä tän päivän ja sitten vasta joululomille. Taidan siis käydä uimassa ja saunamassa sillä aikaa itsekin. Vitsi että tuntuu pitkältä 50 m uima-allas, jos edelliset kerrat on uinut 25 m altaassa. 

Kirjoitettu

Saatan arvata saunojen lukumäärän teidän (bici74) kylässä. Ei silti, kiviseinäinen vois pärjätä kovassakin seurassa.

Muokattu: , käyttäjä: alpensau

Kirjoitettu
35 minuuttia sitten, Densen kirjoitti:

Minä olen miettinyt laudepuiden vaihtoa. Seinät ja katto voisi jäädä entiselleen ja lauteiden runkokin varmaan mutta jos ne päälilaudat vain vaihtaisi niin ei pitäisi olla paha rasti. Tarkkaan vain katselisi ja ottaisi kuvia purkaessa, jotta osaa kasata samalla lailla takaisin.

Mä tein tuollai viimeksi. Ylälaude pitkällä laudalla on parempi kuin tällainen poikkilauta.

Alalauteet voi kääntää pystyyn, ylälauteet on kiinteät.

 

IMG_20241216_132908_hdr.jpg

Muokattu: , käyttäjä: alpensau

Kirjoitettu

Bauhausissa käydessäni niillä oli tuotu kassojen lähelle jotkin kasatut laudepuut esille.
Melko perusmalliset laverit, mutta reunapuihin tehty mukava näkköset pyöristykset.
Tiedä sitten millainen palapeli ja kuin jämpti mitoitukseltaan, että saako tarvittaessa sahalla jämptin mitan.  Voihan se olla, että nykyisin on siellä STD leveys ja syvyys.

Hintaa en tullut katsoneeksi. 

Kirjoitettu

Otin taannoin starkilta valmispätkät. 1 suora- ja 1 kulmalaude. Niistä puuttui tietystä välistä hengitysrako. Siinä saumassa alkoi kasvamaan erikoinen sieni. Nakkaan kohta kuvalla. Siis tuo rako puuttui.

Siis ihan oikea sieni, melkein peukalon uloimman nivelen korkuinen ja muotoinen.

 

IMG_20241216_134431_hdr.jpg

Muokattu: , käyttäjä: alpensau

Kirjoitettu
23 minutes ago, Densen said:

Minä olen miettinyt laudepuiden vaihtoa. Seinät ja katto voisi jäädä entiselleen ja lauteiden runkokin varmaan mutta jos ne päälilaudat vain vaihtaisi niin ei pitäisi olla paha rasti. Tarkkaan vain katselisi ja ottaisi kuvia purkaessa, jotta osaa kasata samalla lailla takaisin.

Kuvien lisäksi vielä numeroisin ne osat. Että tarvittaessa voi kasata takaisin just tasan alkuperäiseen malliin uudelleentarkastelun alle...kun kuitenkin joku kuva/mitta on pielessä ja epäilys alkaa kalvaa mieltä. Tai filmi valoittui tai koira söi muistiinpanot ja mitä kaikkea sitä sattuukaan kun askartelee.

Kirjoitettu
  • Kirjoittaja

heh. Kiitos. Pistetään mieleen tuokin vinkki. Ja se että säästää vanhat laudat kunnes uudet ovat varmasti paikoillaan ja oikein. 

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Tärkeää tietoa

Hyväksy Käyttöehdot ja Tietosuojakäyntö.

Account

Navigation

Haku

Haku

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.