Kirjoitettu 15. Toukokuuta, 20233 vuotta Kerrankin hyvä sähkölasku, kun oli -170eur. Toki nämä viulut on siis karvaasti maksettu tammikuussa
Kirjoitettu 15. Toukokuuta, 20233 vuotta 2 tuntia sitten, mgcc kirjoitti: ---Innokkaimmat sähkönseuraajat voivat asentaa android-puhelinkojeisiin Koodimetsä-nimisen firman Sähköseuranta-sovelman. Itse oon käyttäny Fingridin Tuntihinta-sovellusta; tosin lähinnä uteliaisuudesta.
Kirjoitettu 15. Toukokuuta, 20233 vuotta 2 tuntia sitten, mgcc kirjoitti: ---Innokkaimmat sähkönseuraajat voivat asentaa android-puhelinkojeisiin Koodimetsä-nimisen firman Sähköseuranta-sovelman. Itse oon käyttäny Fingridin Tuntihinta-sovellusta; tosin lähinnä uteliaisuudesta.
Kirjoitettu 19. Toukokuuta, 20233 vuotta Huomenna pörsesähkön hinta on nollassa tai nekatiivinlinen 13-17. Tietysti markinaali ja siirto sekä sähkövero pilaa hyvän bakkanaalin nostamalla hinnan yli 7 snt/kWh. Koko huominen on kuitenkin melko edukas.
Kirjoitettu 20. Toukokuuta, 20233 vuotta Joo hauska kun just mietin pari iltaa sitten että meniskö saunaan ihan sen takia, että sähkö on ilmaista. No eihän se toki erityisesti siirtohinnan takia ole. Enkä toki mennyt, kun ei sinä iltana erityisesti huvittanut.
Kirjoitettu 26. Toukokuuta, 20233 vuotta Kirjoittaja Sähkölasku 16,57 € Hyvin laskenut kulutus ja hinta tälle vuotta. Muokattu: 2. Kesäkuuta, 20233 vuotta, käyttäjä: Jopotuinen
Kirjoitettu 4. Kesäkuuta, 20232 vuotta Maanantaina alkaa pörssiaika. Pitkästä kiinteästä on nyt rimpuiltu eroon (saa nähdä aiheuttaa exä jotain ongelmia vielä). Nyt pitää vielä miettiä ja laskea, että kannattaako toi napata joku 8c kiinteä kahdeksi vuodeksi ja harmitella niitä päiviä, kun pörssi on negatiivinen vai patsastella tyytyväisenä ne pakkaspäivät, kun pörssi on taivaissa ... valintoja, valintoja...
Kirjoitettu 4. Kesäkuuta, 20232 vuotta Kirjoittaja Kiinteissä ovat asiantuntijoiden ja oarhaiden skenaarioiden mukaan koskeneet hinnan siten, että varmasti saavat pörssisopparia paremman katteen. Aina ei tietenkään sielläkään onnista. Funtsinut siten, että pörssisähköstä suuremman hyödyn nappaa sähkölämmittäjä, koska käyttävät myös sitä halpaa yösähköä. Kaukolämmittäjällä yöllä sähköä käyttää ainoastaan jääkaappi ja Staisfire, joka sekin paristoilla. Sähkökappiaan kate pörssisähköstä on aika ohut. Itsellä se on 0,34 senttiä + 4 €/kk.
Kirjoitettu 7. Kesäkuuta, 20232 vuotta Pari päivää pörssiä takana ja nyt alkaa sovelluksetkin näyttämään kulutuksia... Kun muutettiin mökille, niin kämpillä on kulutus luonnollisesti melko pientä (kiertovesipumppu, yksi jääkaappi-pakastin , ilmanvaihto, ulkovalot ja roboleikkurin lataus) 6 centtiä? Voiko toi olla noin halpaa? Mitä mää teen kaikilla niillä säästyvillä rahoilla ny? Pitäis ostaa pari 180mm 6-pultti jarrulevyä tosin...
Kirjoitettu 10. Kesäkuuta, 20232 vuotta Huomenna oman pörssihistorian eka pakkashintapäivä. Pitääkin laittaa auto laturiin tossa keskellä päivää... Muokattu: 10. Kesäkuuta, 20232 vuotta, käyttäjä: concorde
Kirjoitettu 15. Kesäkuuta, 20232 vuotta Toukokuun sähkölasku 19,91. Pörsesähköön siirtyessäni otin samalla laskun 12 kertaa vuodessa. Nyt on kovasti noussut pörsesähkön hind. Koko viikon nouseva trendi.
Kirjoitettu 22. Kesäkuuta, 20232 vuotta Kirjoittaja Nonni, jos on kallis määräaikainen, niin nyt siitä taitaa päästä eroon tai kohtuullistettua sitä. VesaP taisi olla yksi "uhreista", ei muuta kuin huojennusvaatimusta sisään. Vaikka ei heti heltiäisikään, niin ainakin on vaatimus esitetty ja mahdollisesti siitä päivämäärästä myöhemmin hyvitystä asioiden kehittyessä. https://www.hs.fi/talous/art-2000009674160.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=promobox
Kirjoitettu 22. Kesäkuuta, 20232 vuotta Mä irtauduin omista kalliista kiinteistä sillä, että vaimon veli (eri sukunimi) otti mun osoitteisiin uudet sopparit. Ne katkas automaattisesti wanhat. Nää uudet on nyt 2vk irtisanomisajalla, joten saan ne omiin tai vaimon nimiin seuraavassa käänteessä. Ilmeisesti puolison(kin) tekemänä vois saada wanhat irtisanottua, mutta jos samaan osoitteeseen samalle sukunimelle tulee uudet, niin sähköyhtiö saattaa nostaa äläkkää sopimusrikkomuksesta. Nyt kun "ihan eri tyyppi" on sopimussuhteessa näihin käyttöpaikkoihin, niin ei oo nokan koputtamista.
Kirjoitettu 22. Kesäkuuta, 20232 vuotta Kirjoittaja Eli, ilmoittaa vaan, että soppari loppuu päivämäärällä se ja se ja puoliso tekee sopparin toisen yhtiön kanssa samaan osoitteeseen alkaen sama päiväys? Homma hoituu, ettei edes valo lampussa välähdä?
Kirjoitettu 22. Kesäkuuta, 20232 vuotta Ei tarvinnut erikseen ees irtisanoa. Uus soppari irtisanoo wanhan automaagisesti.
Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään