Kirjoitettu 30. Heinäkuuta30. Heinä Kuulostaapa puhtaasti siltä, että hakkeroitu on, tunnukset ja salasnat ja viety. Tuo on äärettömän huono kombo, jos salasana on sama kuin sähköpostiin, vaikka kuinka kätevältä se tuntuisikin. Sähköpostin tunnukset ja salasanat (yksivaihiheisina) toimivat vähän kuin yleisavaimet, sen jälkeen konna voi tehdä lähes mitä tahansa ikvää ja vielä ikävämpää. Jos ei halua viljellä lukematonta määrää salasanoja, niin minimissään sähköpostille uniikki, jota ei käytetä muualla.Itse olen vaihdellut hissukseen joka ikisen tunnuksen salasanan omaksensa, sillon ei ole menetetty kuin se yksi.Myös posti on nyt kaksivaiheinen. Mitä moni ei tiedä, niin se kaksivaiheinen tunnistus suoritetaan vain kerran jokaisella uudella laitteella, sen jälkeen saa olla rauhassa ja toimita jatkuu kuten ennenkin. Ainoastaan konna kohtaa tuon kaksivaihsuuden kiusan yrittäessään kirjautua tilille.
Kirjoitettu 30. Heinäkuuta30. Heinä Tuskin aiheuttaa ruuhkaa tänne tuokaan tilanne tuolla. Vaikka kaikki ruvellaan ja putiikki kiinni niin silti tämä toimiva foorumi on liian paha ja vaarallinen että tänne jengi siirtyisi.
Kirjoitettu 31. Heinäkuuta31. Heinä Kirjoittaja Jos ne kokonaan sulkee ton... en tiedä. Ja ei tänne tarvi tulla kun pari mouhoa, niin "hyvä" keskustelu (riippuu toki näkökannasta) tyrehtyy ja virtuaalisia kaktuspalloja leijuu tuulen mukana autiofoorumissa.
Kirjoitettu 31. Heinäkuuta31. Heinä Eipä tuolla nykyisellään edes montaa käyttäjää ollut. En kyllä ihmettelisi jos sulkeutuu pysyvästi. Ei nettiin voi laittaa mitään tämmöistä ja antaa vain olla. Siellähän mellasti tekoälybotit jne. pitkään eikä mitään tehty vaikka käyttäjät yrittivät moneen otteeseen asiasta huomauttaa. Omat tunnarit siellä oli sähköpostialiaksen takana ja salasana tietysti uniikki, että ihan sama, mutta vähän käy sääliksi niitä monia vähemmän atk:hon perehtyneitä käyttäjiä, joiden tiedot tuolta nyt varmaan lähti ties mihin, vaikka olisivat foorumin käytön lopettaneet aikoja sitten, kun mistään ei mitään välitetty tai ei ymmärretty.
Kirjoitettu Tiistai klo 18:233 vrk Käytiin tuossa Sulkavalla kaupassa ja kahvilassa. Kattelin kioski/kahvilan rantaterassilta neljän herramiehen istuskelua rantaraitin kivetyksellä, olemukset olivat hyvinkin sellaisia "yhteiskunnan tukipylväät" tyylisiä ja joku a-pitoinen pullo kiersi ringissä. Paksuimmalla kaverilla paistoi täysikuu aistikkaista lököverkkareista... Niin se yllätys, nämät herrasmiehet keskustelivat varsin sujuvalla enklannilla. Yksi porukasta vaikutti olevan ei-somelaine, tiedä sitten. Erkanivat sittemmin omille teilleen hohottelujen selkääntaputtelujen jälkeen.
Kirjoitettu Tiistai klo 18:403 vrk Olen matkalla Sulkavaan, hatussani sulka vaan!Sarjassa vanhoja hokemia.
Kirjoitettu Tiistai klo 19:433 vrk Kirjoittaja Mulle taas tulee mieleen Sulkavan Soudut. Yks kaveri aina kohkas tosta, mut ilmeisesti pääpaino oli hirveässä ryyppäämisessä, ei niinkään soutamisessa.
Kirjoitettu Keskiviikko klo 04:183 vrk Paalasmaalla kioskin jonossa edelläni olevat sakut juttelivat keskenään, että tää on hyvä paikka, täällä ei ole mitään. Tapahtui 70-loppupuolella.
Kirjoitettu Torstai klo 14:441 vrk Yllättävän kevyesti pääsi takaisin työelämään loman jälkeen, vaikka aloitin suoraan yövuoroilla. Ainoastaan ruuansulatus on vähän epätietoinen vuorokaudenajoista; asia korjautunee ajan myötä takaisin minulle normaaliksi.
Kirjoitettu Eilen 07:531 vrk Oho!Liisa meni OmaVeroon ja yllättyi – ”Ihan sattumaa, että sen ilmoituksen huomaa” https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012180291.htmlNyt kun ollaan viranomaispostin Suomi.fi jakelussa, niin olettaisi verottajan ilmoitusten tulevan tätä kautta, mutta ei.TODELLAKIN, saadaksesi tiedon sähköpostiin (vaihtoehtoisesti tekstarin) Omaveroon tulleesta asiakirjasta/tehtävästä, on erikseen käytävä Omaverossa asettamassa vipu tähän asentoon ja annettava sinne sähköpostiosoite ja/tai puhelinnumero tekstaria varten.Ja jotta tehtävä ei olisi liian helppo, asetusta ei tehdä Omat tiedot kohdassa, vaan on osattava navigoida kohtaan:Kaikki toiminnot -> Asiastiedot-> Yhteystiedot veropostia vartenHauskasti jutussa verottaja keroo olleensa tietoinen tilanteesta, ja yllättyneensä ennakoitua vähemmästä palautteesta. Jospa ihmiset eivät vain tiedä koko asiasta?Muita hauskoja perusteluja on, että kyllähän ihmiset unohtavat, tai hukkaavat niitä paperikirjeitänsäkin, tai muuttaessa osoitetiedot jää päivittämättä.Huono ei ollut tämäkään, että kyllähän paperikirjeitäkin edelleen lähetetään, esimerkisi jos maksu menee ulosottoon, niin siitä tulee aina paperikirje. Niinpä.Rakas Verottaja, nostaisit lipun Omaveron kohdassa Omat tehtävät, ja ohjaus täydentämään tuo kohta Yhteystiedot veropostia varten. Ei varmasti saavuta edelleenkään läheskään kaikkia, mutta antaisi edes mahdollisuuden satunnaiselle kävijälle kyseisen rastin täydentämiseksi, sekä samalla lisäisi yleistä tietämystä asiasta vaikkapa kahvipöytäkeskustelujen kautta.Tietysti ne vivut voisivat olla myös oletusarvoisesti lähetysasenossa, mutta ilmeisesti jokin vastuukysymys sähköpostin/puhelinnumeron oikeellisuudesta estää tämän. Myös Suomi.fi olisi voinut toimia tuossa kohden linkkinä, mutta jostain (vastuu?) syistä, ja vastoin yleistä luuloa, näin ei siis ole.Ulosottokirjeitä odotellessa, siellä varmaankin asia sitten viimein kerrotaan.Parhautta tietenkin olisi ollut verottajalta kirje kotiin jossa kehoitus ja ohjeistus vipujen säätämiseksi. Muokattu: eilen 08:001 vrk, käyttäjä: Jopotuinen
Kirjoitettu Eilen 08:431 vrk Aina löytyy joku, joka ei mukamas tiedä tai osaa. Voi olla vaikka lääkäri.
Kirjoitettu 17 tuntia sitten17 h Lomalla tuli pidettyä kelloa kädessä ja sormusta räpylässä 24/7. Nyt kun töissä ei voi, on vähän alaston olo. Äkkiä sitä näemmä tottuu muutoksiin. Muokattu: 17 tuntia sitten17 h, käyttäjä: Köfte
Kirjoitettu 17 tuntia sitten17 h 8 tuntia sitten, alpensau kirjoitti:Aina löytyy joku, joka ei mukamas tiedä tai osaa. Voi olla vaikka lääkäri.Tai ei eds halua.
Kirjoitettu 17 tuntia sitten17 h Itse en ole lääkäri, enkä edes tohtori.Silti olin uskomuksessa, että kaikki ilmot tulevat Suomi.fi kautta, kuten on toitoettu tähän asti.Mutta, niin kai sitten. Anteeksi maalaisuuteni 🤔 Muokattu: 17 tuntia sitten17 h, käyttäjä: Jopotuinen
Kirjoitettu 15 tuntia sitten15 h Ihmetellyt tovin kun osa tekstiviesteistä ei meinaa mennä perille. En tiedä miksi jotkut viestit menevät ja jotkut eivät, oli ilm akunvaihdossa jokin aika sitten asetukset mulkkaantuneet siten että tekstarit käyttävät SIM 1 jossa on jäänyt Kanuski prepaid kortti. Frouva tätä ihmetteli kun mun tekstari tuli +1 numerosta... 😊No, nyt on asetukset rukattu paremmin.
Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään