Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Fillarikeskustelu.com

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Pyörätelineet taloyhtiön pyöräkellariin - suosituksia?

Featured Replies

Kirjoitettu

Moi,

Meillä on taloyhtiössä n. 6 m leveä pyöräkellari, jossa tällä hetkellä on 3 kpl kuvanmukaista telinettä. Nämä ei kuitenkaan ole ihan ideaaleja koska ne liikkuu ja niihin on hieman vaikea laittaa pyöriä jos viereisellä kaverilla on todella leveä ohjaustanko. En tiedä onko leveisiin ohjaustankoihin mitään kunnollista ratkaisua, mutta ainakin olisi kiva jos telineet olisivat takaseinässä kiinni. Täytyy mainita vielä, että aikaisemmin seinällä oli myös telineitä joihin pyörä nostettiin pystyyn ja jotkut kokivat liian hankalaksi nostella pyörää, joten tällaisia ratkaisuja ei tarvitse ehdottaa. :)

Olisikohan suosituksia tietynlaisista telineistä? Lupasin taloyhtiön kokouksessa selvitellä asiaa.

Lisäksi kiinnostaisi erilaiset säilytysratkaisut esim. jalkapumpuille, pyörän korjaustelineelle (kasattuna), ketjurasvoille yms. Nämä kaikki lojuvat nyt vaan kellarin nurkissa. Onko näihin jotain tyylikästä ratkaisua?

IMG_5101.jpeg

Muokattu: , käyttäjä: turan

Kirjoitettu

Pumpuille, rasvoille ym joku pieni peltikaappi voisi olla paras ja siihen vaikka joku sarjanumerolukko, ei varmaan mitään kallista kaappia kannata hankkia kun sen sitten joku kuitenkin nyysii parempaan talteen, ellei pulttaa lattiaan kiinni.

Teline ongelmaan en äkkiseltään keksi mitään jos ei seinälle asennettavat telineet ole vaihtoehto, ne on yleensä paras ratkaisu pieniin tiloihin.

Kirjoitettu

Ulkotiloissa olen nähnyt sellasia vyötärön korkeudella meneviä telineitä, jotka pitävät vähän pyörää pystyssä ja siihen voi lukita fillarin kiinni.  Niihin ei siis tungeta eturengasta vaan putki on vähän stongan alapuolella. Paha sanoa toimisiko tuolla. 

esim. tälläsiä 040135-10_V%C3%A4in%C3%A4m%C3%B6inen-py%

Muokattu: , käyttäjä: tommi2

Kirjoitettu

Tää on kyllä ikuisuusaihe, että miten saadaan pyöräkellarin kaaos kuntoon. Onkohan missään saatu? Seinä/kattokoukkujen ongelma on, että pienikokoiset naiset ja vanhukset kokee pyörän niihin nostamisen hankalaksi tai jopa mahdottomaksi. Sitten niistä ei saa pyöräänsä pois, kun lattiatila niiden alla/edessä on täynnä muita pyöriä ja kaaos jatkuu jne.

 

https://www.bikespace.fi/tuote/parkis-basic/

 

Tuossahan se on ratkaisu, mutta haluan nähdä sen taloyhtiön joka noihin lähtee investoimaan.

Muokattu: , käyttäjä: IncBuff

Kirjoitettu

Pyörät voi laittaa vuorotellen keula ja takapyörä edelläpäin telineeseen, niin on ainakin sarviongelma vähemmän. Kenties kulun vaikeutta tilalle.

Innsbruckin alppieläintarhan edessä (Alpenzoo) oli kuvan teline. Joka toinen u-profiiliputki oli n. 30 cm korkeammalla kuin naapuripaikan profiili. Voisin kuvitella, että tuosta saisi helppotekoisen sovelluksen vähemmällä putkella. Vaijerituenta/lukitus kattoon ?

PS. Teline oli vähän eteenpäin kallellaan. Lähdettäessä fillari (sähkäri oik.reunassa) karkasi näkyvään pusikkoon ja Intuvianäytön reuna hajosi. Onneksi Hullupyörä viittasi kintaalla.

Pyöräteline Alpenzoo.JPG

Muokattu: , käyttäjä: alpensau

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Tärkeää tietoa

Hyväksy Käyttöehdot ja Tietosuojakäyntö.

Account

Navigation

Haku

Haku

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.