VSS Kirjoitettu 6. Huhtikuuta, 2016 Kirjoitettu 6. Huhtikuuta, 2016 Tänne voisi keräillä tietoja tubelessista yleisesti. Continental RaceSportin saa tiivistymään kyljistä kun ennen asennusta pesee renkaan sisäpuolelta karhealla pesusienellä, lämpimällä vedellä ja tiskiaineella. Kunnon huuhtelu myös. Kokeiltu Continental SpeedKing 2.2 29" renkaalla. 3 bar paineet pysynyt nyt pari päivää vaikka pari hikipistettä kyljistä löytyy. Mavicin EN423 29" UST kehän kanssa olen taistellut nyt pitkään kun yllä mainittu nontubeless rengas vuotaa renkaan ja vanteen välistä. Mavicin oma UST vannenauha oli liian ohut. Kokeiltu 1, 2 ja nyt 3 kerrosta gorillateippiä. Jos ei tuolla ala pitämään niin pitää miettiä jotain muuta vaihtoehtoa.
El Duderino Kirjoitettu 7. Huhtikuuta, 2016 Kirjoitettu 7. Huhtikuuta, 2016 ^ Veditkö gorillaa vanteen reunojen yli asti vai vain normityyliin vanteen pohjalle? Kokeile vetää yli asti, jos et jo tehnyt niin. Yksi ammattilainen ollut 29"-vanteella kovin tyytyväinen muovikelmuviritykseen joka menee vanteen yli. Etenkin renkaan nousemista vanteelle kehu, saa kuulemma kisareissuilla hyvin nousemaan normipumpulla ilman kompuraa. Ongelma: Loppunajettu JumboJim vuotaa kyljistä niin paljon, että litku ei kerkeä tiivistimään. (Hätä)Ratkaisu: Rubber-maalia paukkupullosta kylkiin ulkopuolelle. Hyvin pysyi ainakin sen pari kk, mitä noilla ajelin. Kumimaali ei lähtenyt oikeastaa mistään kohtaa irtoamaan. Voi olla hyvinkin kumi kohtaista miten pysyy.
VSS Kirjoitettu 7. Huhtikuuta, 2016 Kirjoittaja Kirjoitettu 7. Huhtikuuta, 2016 Joo reunaan asti on teipattu koska kehän liitossaumaa ei ole hitsattu. Myös Mavicin UST nauha on reunaan asti. Taitaa tuo vieläkin vuotaa renkaan ja vanteen välistä. Laitetaan sitten sisuri kun ei jaksa enään taistella ja olis kiva joskus ajaakkin. Ärsyttää vain koska WTB Laserdisc Traililla samanlainen rengas toimi kun laittoi kierroksen gorillaa ja litkut sisään. Hyvä vinkki toi kumimaali, etenkin nykyisillä fatbike renkaiden hinnoilla. Ei varmaan painoakaan tule paljoa lisää? Saa myös näppärästi kissankokoiset mainostekstit piiloon.
El Duderino Kirjoitettu 7. Huhtikuuta, 2016 Kirjoitettu 7. Huhtikuuta, 2016 Tarkotin että vedät koko roskan yli näin ja sitten kun on kumi päällä leikkaat ylimääräiset pois:
VSS Kirjoitettu 8. Huhtikuuta, 2016 Kirjoittaja Kirjoitettu 8. Huhtikuuta, 2016 Ei ole tuollain yli vedetty. Ainoastaan pohjaosuus reunasta reunaa, ehkä hieman nousee seinää ylös. Jos sitä jaksaisikin vielä pari kikkaa kokeilla... Yksi oljenkorsi olisi ohut kerros perus kontaktiliima, jota voi laittaa renkaan ja vanteen väliin. Kun ilmat on sisässä niin hiustenkuivaajalla voi lämmittää asennusta että liima kuivuu nopeammin. Kyseistä taktiikkaa on käytetty läskirenkaiden kanssa, liiman saa melko helposti irti vanteesta ja renkaasta.
VSS Kirjoitettu 11. Huhtikuuta, 2016 Kirjoittaja Kirjoitettu 11. Huhtikuuta, 2016 Vaikuttaisi siltä että 3 kerrosta gorillaa olikin sopivasti. Ei tarvinut liimaa tai muutakaan, kesti vain jonkun aikaa asettua kun en laiskana jaksanut laittaa sisuria. Tänään 34km pääasiassa teitä pitkin ja hyvin toimi. Tuli samalla lenkillä haettua myös kumimaalia jos saisi noi mainokset piiloon.
El Duderino Kirjoitettu 27. Huhtikuuta, 2016 Kirjoitettu 27. Huhtikuuta, 2016 Tulee tubeless-vannenauha näppärästi sopivan kokoisesta muovisäkistä. Tämä on muistaakseni prismasta ostettu, joku riistasäkki tai jotain sinne päin. Just sopivan kokonen, että voi suoraan vetää vanteen päälle ja sitten vaan leikkaa. Ei tarvi kuumasaumata. Yhdestä säkkirullasta loppuelämän tubeless-nauhat eli ei oo hinnan kiroissakaan. Toimi mainiosti ainakin Rolling Darrylillä ja DT:n vanteella. Tän kokonen säkki avaamattomana:
VSS Kirjoitettu 27. Huhtikuuta, 2016 Kirjoittaja Kirjoitettu 27. Huhtikuuta, 2016 Mavicin kanssa joutui vielä taistelemaan. 3 kerrosta gorillaa ja kontaktiliimaa reunanauhaa niin nyt on ilmat pysynyt jo yli viikon.
soihtu Kirjoitettu 30. Heinäkuuta, 2016 Kirjoitettu 30. Heinäkuuta, 2016 Voiko joku selittää hyödyn 3 kerroksesta teippiä vs 1 kerros ? Itse olen 2 duden vanteet tehnyt silleen että 5 cm leveä teippi liimapuoli ylöspäin reikien eteen ja siihen sitten kerros leveää gorillaa päälle. Ilman ongelmia pysyin viime talven ilmat sisällä. Tuossa saa vielä sillä kapean teipin värillä prassailla.
VSS Kirjoitettu 12. Elokuuta, 2016 Kirjoittaja Kirjoitettu 12. Elokuuta, 2016 On 30.7.2016 at 8:42 AM, soihtu said: Voiko joku selittää hyödyn 3 kerroksesta teippiä vs 1 kerros ? Itse olen 2 duden vanteet tehnyt silleen että 5 cm leveä teippi liimapuoli ylöspäin reikien eteen ja siihen sitten kerros leveää gorillaa päälle. Ilman ongelmia pysyin viime talven ilmat sisällä. Tuossa saa vielä sillä kapean teipin värillä prassailla. Useampi kerros teippiä kasvattaa kehän halkaisijaa jotta rengas istuisi tiukemmin/tiiviimmin vanteella. Itsekin olen Mulefutit tehnyt niin että kierros Motonet heijastinteippiä ilman että taustapaperia ottaa irti. Heijastinteipin päät yhteen pakkausteipillä. Sitten kierros leveetä gorillaa ja valmis. Ollut nyt yli vuoden ja renkaitakin on vaihdettu välillä. Eipä tuo Mavic EN423 + SpeedKing 2 vieläkään toimi täydellisesti. Varmaan leveämpi teippi tai ghettotubeless toimisi paremmin. WTB Laserdiscillä samanlainen rengas on toiminut hyvin.
Recommended Posts
Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään
Sinun täytyy olla jäsen osallistuaksesi keskusteluun
Luo käyttäjätili
Rekisteröi uusi käyttäjätili helposti ja nopeasti!
Luo uusi käyttäjätiliKirjaudu sisään
Sinulla on jo käyttäjätili?
Kirjaudu sisään