Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Fillarikeskustelu.com

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Canyon Dude

Featured Replies

Kirjoitettu
  • Kirjoittaja

41mm. Kannattaa kysyä takuusta uudet laakerit, jos on vielä takuuta jäljellä. Mulle ainakin tuli uudet laakerit ilman mutinoita.

Sen verran vielä tohon Surlyn kampeen, että tulostin prikat keskiön jatkoksi, nyt osuu paremmin laakerit koneistetulle osuudelle.

  • Viestejä 39
  • Katselut 33.4k
  • Luotu
  • Edellinen viesti

Eniten kirjoittaneet

Most Popular Posts

  • Sainpa tässä vihdoin kammet irti pyörästä, sahalla. Kierteet korkkas kammesta heti kättelyssä ja sen jälkeen yritin käydä polkemassa ilman sitä lukkoruuvia. Sitten otin vasaralla ja isolla ruuvarilla

  • Kokeilin huvikseni tulostaa kruunut, kun oikeiden saannissa ollut toimitusongelmaa. On kyllä lefty teräsjousella mielettömän herkkä pikkupatissa. Pitkästi tai kovaa ei voinut ajella, kun muovikruunut

  • No nyt on eka lenkki Leftyllä takana ja naama on messingillä. Kyllä tasottu patit kelkkaurilta. Paljon parempi kuin mitä uskalsin toivoa. Ei ole paluuta jäykkään keulaan, vaikka painoa tuli lisää melk

Lähetetyt kuvat

Kirjoitettu

Takuut on jo ummessa. Arvontalaulu raikaa että mitkä laakerit sinne sitten sujauttaa. Jos lähtee kammet irti kiltisti, niin todennäköisesti päädyn noihin Hopen 30mm axlen laakereihin. Jos ei lähde niin sitten saa laittaa mietintämyssyn päähän, koska pitäisi uudet kammetkin ostaa. Vaihtoehtona vois olla tuo truvativin gpx akselille.

  • 1 month later...
Kirjoitettu
  • Kirjoittaja

Dudet alessa ja oli vielä outletissä yksi S-kokonen niin tulipa toinenkin Dude taloon. On se vaan niin hyvä.

Tämä ostettu malli on Blutolla, jännä päästä testaamaan ja vertaamaan Wreniin ja Leftyyn. e13-kammet ainoa vatun iso miinus, mutta täytyy poistaa se aps vai mikä se olikaan nimeltään se kiristyshimmeli ja korvata shimmauksella.

Ei näytä läskikauppa käyvän aleista päätellen viime vuoden malliin...

Kirjoitettu
On 7.9.2016 at 6:07 PM, El Duderino said:

Ei näytä läskikauppa käyvän aleista päätellen viime vuoden malliin...

Epäilisin, että on tulossa uudet mallit kaudelle 17, sen takia poistavat varastoa mahd nopeesti. Todennäköisesti jotakin päivitystä keskiöön.

Kuulin myös että tämä läskipyöräily on hiipumaan päin euroopassa. Kyllähän sitä täällä ajetaan ja indikaatioita on, mutta eipä Suomen markkinat ole mitään globaalissa mittakaavassa.

 

Onko muuten jollakin kokemusta Dudesta ja 29er+ kiekoista?

 

Itsellä muuten porsi tuosta TRS kammista kierteet, nyt sitten saa miettiä miten ne kammet lähtee irto. Onko ideoita?

Mietin tässä kans että millä keskiöllä/kammilla sitä lähtis liikkeelle. Yksi vaihtoehto vois olla Truvativin keskiö ja siihen GX kammet. Millä Q-factorilla ne pitää olla?

Kirjoitettu
  • Kirjoittaja

Ite tein sellasesta 15mm paksusta teräksestä ulosvetäjän. Sillä lähti, vaikea kyllä sanoin kuvailla sitä viritystä ja ähkimisen määrää mitä projektiin liitty :P Joku iso ulosvetäjä vois toimia. Jos on uudet kammet käsillä niin vetäse vaan rälläkällä palasiksi koko kampi.

Kovasti noita kampivaihtoehtoja itsekin katselin, hankala oli löytää sopivaa tohon Duden 120mm keskiöön. Tossa ketjun alussa olevat surlyt sai kiinni pienellä virityksellä, vaatii shimmausta keskiöön ja akseliin. Ne on tarkotetty 132mm keskiölle. Q niissä 213,8, mikä sopi mulle ok, koska noilla e13 kammilla hinkkas kantapäät seatstayhin. Pirun painavat on noi Surlyt. Yksi laakeri meni heti, mutta voi olla että se oli shimmauksesta kiinni, vaihdoin sen keraamiseen ja nyt on toiminut.

Kaveri laitto RF:n Next SL:t, ne hajos alle kesän ajolla, insertti irtos kuitukammesta. Takuut kyllä pelas nätisti.

B.O.R:lta ja Hopelta löytyy kanssa sopivia kampia, mutta se hinta.

Mikä Truvativen malli sulla oli mielessä? Itekin niitä tiirailin, mutta en löytänyt sopivia.

Kirjoitettu
17 hours ago, El Duderino said:

Kovasti noita kampivaihtoehtoja itsekin katselin, hankala oli löytää sopivaa tohon Duden 120mm keskiöön.

Mikä Truvativen malli sulla oli mielessä? Itekin niitä tiirailin, mutta en löytänyt sopivia.

MTBR foorumi

Tuossa on linkki keskusteluun, jossa käsitellään näitä fatbiken bb standardeja. Ilmeisesti BSA 100 ja PF 121 käy samat kammet. BSA:ssa tulee ne kupit ulommas, eli se ulkomitta on sen 121mm. Sitten BSA 120 ja tuo PF132 olisi kanssa samoille kammille tarkoitettu. Tässä vaan herää kysymys, että meneekö Dudeen sitten myös nuo 170 perälle tehdyt kammet? Kuulin jotain juttuja kaverilta, että on joskus mahdollisesti käytetty noita 170 perälle olevia kampia 1x setupissa, mutta mene ja tiedä.

Itsellä on tarkoitus tehdä 1x10 tuosta omasta ja kammiksi kattelin noita Sramin GX1400.

Kirjoitettu
  • Kirjoittaja

Meneekö chainline pieleen? Tossa Sramissä 66,5mm pitäskö sen olla 75mm 197mm:llä perälle?

To avoid nasty calculation one may consider the following rule of thumb: FATBikes with 190 millimeter rear end usually feature a chainline around 75 millimeter whereas 170 rear ends naturally come with 65 millimeters.

http://www.fat-bike.de/fatbike-cranks-part-1-en/

Kirjoitettu

Niin, tuostapa ei taas tiedä. Noi kammet taitaa tulla 6mm offsetillä, ainakin vakio sramin directmount hammasratas on semmonen. Sitten ku läpsii siihen 0mm off setin niin ketjulinjaksihan pitäsi tulla 72.5, mikä nyt taas ei oo ihan hulluna vinossa

Kirjoitettu
  • Kirjoittaja

Joo, eikös jollakin pajalla ollut tohon Sramiin joku erikoisrataskin?

Sen vaan muistan omasta 1*11 kokeilusta, että ketjulinja pitää olla millilleen "oikein", muuten ainakin shimpan 11 XT:llä tiputti ketjut pakan päässä kun polki taaksepäin ja ketju oli isoimmalla rattaalla. Käänsi sillo e13 spiderin toisin päin ja shimmailin niin sain toimimaan.

Kirjoitettu

Onko tuo duden keskiö tiivis, vai pääseekö kakkaa valumaan esim satulaputkea pitkin?

 

Kattelin tossa noita vaihtoehtoja. Raceface näyttäs antavan 72.5-74.5mm ketjulinjan 170mm kammille jos kääntää hammasrattaan toisinpäin, Q-factor on 205.

race facen pdf

 

Paljonko noissa vakioissa on Q?

Kirjoitettu
  • Kirjoittaja

Ei mulla ainakaan ole mennyt  mitään isompaa keskiöön.

Eikös ne e13 tuplarattaisen mitä siinä tuli mukana ole 170mm perälle? Näin muistan jostakin lukeneeni. Eli pitäs varmaan toimia 170mm RF:lläkin, ehkä? Kaverilla on teräsrunkosessa 197mm peräsessä 170mm-rf kammet ja toimii, mutta väliä ei jää montakaan milliä chaistayhin.

EI tullut mitattua ketjulinjaa, jolla toi oma 1*11-sekoilu toimi parhaiten, epäilen että oli alle "suosituksen" kun pysty pyörittään taaksepäin isolla rattaalla eli siinä mielessä nuo rf:n lukemat voi olla ihan OK.

e13:n Q on hyvin maltillinen.

Kirjoitettu
  • Kirjoittaja

Toinen Dude tuli taloon. Pihatestin perusteella on se Bluto vaan just niin letku kuin kaikki puhuu. Ainakin jos vertaa Wreniin tai Leftyyn. Aivan järkyttävä ero jarruttaessa, varmaan vielä isompi oikeassa ajossa.

300g lähti per kiekko, kun laitoin tubelekset. Polkimien (eggbeater triple ti) kanssa S-koon Dude 9.0 SL 2015 painaa 12.66kg.

Värikoodattu tubeless-teippaus + JumboJim 4.0" 80mm vs. 4.8" 100mm:

 

DSC_0203.JPG

DSC_0205.JPG

Kirjoitettu

Minkälainen olisi SRAM:n X01-osasarjalla oleva Dude? Olisiko toimintavarmempi kuin Shimano? Välttyykö helpommin tämän ketjun alussa kuvatuilta laakeriongelmilta?

Jos nyt ottaa kiinteällä etuhaarukalla olevan mallin, miten helposti löytyy sopiva joustokeula myöhemmin tarvittaessa?

Miten hyvin toimii 4.8 tuuman rengas 80 mm vanteella (kuten Dude CF 9.0 unlimited -mallissa).

 

Kirjoitettu
On 17/09/2016 at 3:34 PM, Vespen said:

Minkälainen olisi SRAM:n X01-osasarjalla oleva Dude? Olisiko toimintavarmempi kuin Shimano? Välttyykö helpommin tämän ketjun alussa kuvatuilta laakeriongelmilta?

Jos nyt ottaa kiinteällä etuhaarukalla olevan mallin, miten helposti löytyy sopiva joustokeula myöhemmin tarvittaessa?

Miten hyvin toimii 4.8 tuuman rengas 80 mm vanteella (kuten Dude CF 9.0 unlimited -mallissa).

Kaverilla on tuo unlimited malli. Kaikin puolin toimiva peli. Laakerit on ilmeisesti samat kuin muissakin dudeissa, eli ongelmiin saattaa törmätä. Tuo sram vs shimano on ihan makuasia. Itsellä on dudessa shimano ja täpärissä sram. Shimano vaihtaa smoothimmin, sram vähäb kuin töksähtää paikalleen vaihtaessa. Kumpikin toimii teknisesti hyvin.

 

Itsellä oli dudessa alkuun joustokeula, myin sen ja ostin kiinakuituisen keulan siihen tilalle. Kuitukeulat maksaa Suomessa (trek ja specialized) enemmän kuin joustokeula Saksasta. Eli itse lähtisin kyllä jäykällä liikkeelle.

Kirjoitettu
  • Kirjoittaja

80mm vanteella 4.8" pompottaa enemmän, 100mm llä voi ajaa paljon pienemmillä paineilla ja rengas tuntuu jämäkämmältä. Mutta hei, ajeleehan ne jotku jollain 65mm maantievanteillakin ;)

Shimanon 11-lehtinen takapakka on aivan järkyttävän painava, SRAM:sta ei kokemusta, mutta ainakin itsellä takapakan hintalappu SRAMin tapauksessa vakuutti minut, että ei ole mun juttu. Ajelisin itse 9-lehtisellä, mutta siihen ei saa +-takavaihtajaa. Voi kyllä olla, että jahka pakka antautuu niin laitan toisesta fillarista xtr:n 9-setin ajoon.

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Account

Navigation

Haku

Haku

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.