Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Fillarikeskustelu.com

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Inttijuttuja

Featured Replies

Kirjoitettu

Mahtoiko tällaista aihetta olla vielä ? Kokeillaan.

Suoritin palveluksen 70-l loppupuolella Hennalassa. Mun piti hakeutua Korialle pioneereihin (nuorena oli partioharrastusta), mutta olin alkanut seurustelemaan Lahteen muuttaneen neidon (vaimo nykyään) kanssa  ja Hennalasta oli lyhyt matka tuon kämpille. Alokasaika oli vielä ok. Yläpedissä oli heppu, jonka kanssa olin ollut koulussa 8 v samalla luokalla. (Tuo pääsi oikkikseen ennen minua - no itse en hakeutunut sinne kuin vasta parin vuoden kuluttua. Sittemmin hemmo alkoi käyttämään asiakasvaroja ja kävi huonosti).

Naapurituvassa oli näyttelijä Pekka Räty, joka on ihan uskomaton tapaus. Pelkän nimen näkeminen alkaa naurattamaan. Aliupseerikoulu ei ollut niin miellyttävä. Erikoisala oli valmiiksi historiaa - viesti eli venäläisiä putkiradioita. Kurssi taisi mennä hukkaan, mutta se ei ollut minun vika. Jos neukku olisi hyökännyt silloin, niin ne radiot olisi heitetty ensimmäisenä nurkkaan ja otettu jenkkiradiot tilalle. Jotain kummia juttuja tapahtui. Viestistä otettiin RUK:hon kolme parasta. Eräs varsinaissuomalainen kaveri oli neljäntenä. Hän meni kertomaan koulun johtajalle, että hän on suunnitellut sotilasuraa ja nyt näyttää siltä, että hän ei pääse rukkiin. No johtaja paransi hänen sijoitustaan ja asia ok. Hepulla ei ollut sotilasura suunnitelmissa, mutta aukenihan tässä varsinaissuomalainen luonne muillekin. Koulun jälkeen jäätiin Hennalaan, jonka toimintaa oltiin supistamassa. Meillä ei ollut juuri mitään tekemistä. Käytiin muutamalla ampumaleirillä (Säkylä ja Rovajärvi). Taisi olla Säkylä, jonka aikana ajettiin Imatranajot. Eräs heppu sanoi kapteenille, että hänelle on myönnetty loma ja että pitäisi saada kyyti juna-asemalle - se järjestyi. Kun palasimme kasarmille Lahteen, heppu tuli pensaikosta ja liittyi palaavien joukkoon. Hyvin puntattu.

  • 1 year later...
Kirjoitettu
  • Kirjoittaja

Jaa pällitesti ? Mä muistan vain läiskätestin. Ainoana tuvasta jouduin Aukkiin. Artikkelin mukaan johtamistaitoisia valikoidaan useammalla testillä. 70-l loppupuolella UUDJP:stä lähetettiin Hennalaan pahimmat lusmut ihan vaan kostoksi ja opetukseksi. Kumma kun kouluttajat eivät huomanneet jekkua.

Muokattu: , käyttäjä: alpensau

  • 3 months later...
Kirjoitettu

Ja nämä puolustamaan itärajaa? Luulen, että se sota on menetetty jo ennen kun on alkanutkaan.
Onneksi edes se aita.

Omalla alokasajalla ylikersantti opetti siinä muodostelmassa, että rivissä ei sitten ilme edes värähdä, vaikka verinen vittu lentäisi siitä silmien ohi.

Myös vihollinen oli tiedossa, se tuli idästä ja ryssäksi kutsuttiin.

Mutta kertausharjoituksissa kaikki oli toisin. Kiroilla ei saanut ja vihollinen oli aivan muualta kuin, että idästä ja ryssä.
Silloin jo mietti, että kannattaakohan tämä  ollenkaan?

Muokattu: , käyttäjä: Jopotuinen

Kirjoitettu

Onneksi vanhempi ikäpolvi voi mennä lähimpään metsään pitämään omia harjoituksia, ryömiä, seisoa muodossa, huutaa naama punaisena itselleen ja kuvitella viholliseksi sitten kenet parhaaksi näkee.

Kaksi tai kolme vuotta sitten kävin viimeksi kertaamassa, en muista että kukaan olisi huomauttanut kiroilemisesta, toisaalta ei ne skapparit kiroilleet tai muutenkaan meuhanneet, tajusivat ehkä että kertaajat ei ole 18v ja se esittäminen ei menisi enää kenellekkään läpi,  joitakin takki auki kulkijoita kehotettiin olemaan sotilaallisemman näköinen.

Ps. Se syy että vihollista ei enää nykyään nimetä on varmasti poliittinen mutta myös järjellä ajateltuna ihan looginenkin, sillä kun ei ole mitään väliä minkä niminen se vihollinen on siellä harjoituksessa, se ei tuo mitään lisä arvoa koko harjoitukselle.

Pps. Myöskin organisaation nimi Puolustusvoimat viittaa siihe että varsinaisesti vihollisella ja ilmansuunnalla ei ole väliä koska omaa maataan pitää pystyä puolustamaan tuli se luoti mistä suunnasta tahansa, ei ole siis relevanttia käyttää yhtä ja tiettyä maata esimerkkinä koska meillä ei ole Hyökkäysvoimia ja emme harjoittele vain yhtä vihollista varten.

Muokattu: , käyttäjä: Nickname
Lisätty löpinää. x2

Kirjoitettu

Meillä oli alokastuvassa alikessuna sellainen liki 2-metrinen, lihaksikas ja helv*tin hyväkuntoinen jäbä.  Ja vielä tosi mukava kaveri. Sen ei tarvinnut päteä / huutaa /  tetsauttaa turhaan, vaan hän sanoi alusta asti, että mennään tiiminä (hän mukana) ja yrittäkää pysyä perässä.  Siinä tuvassa oli helkutin hyvä yhteishenki ja ei tarvinnut mitään ihme ylimääräistä pokkurointia harrastaa.  ja elettiin siis -90 luvun alkua.

Tuolle kaverille ei ees tullut ylempää kuittia tuosta "pehmoilusta" , koska meidän tupa oli yleensä yksi parhaista, tehtiin melkein mitä vaan. Johtu pääasiassa siitä yhteen hiileen puhaltamisesta.

Muistan yhdenkin marssin ampumaradalta kassulle. Komentona luonnollisesti kasarmin eteen kolmiriviin marsmars ja matkaa joku 5km. Varustuksena täyspakkaus.  Tällä alikessulla oli loppumatkasta muistaakseni 3 reppua ja neljä asetta, kun se otti matkalta ekaksi hyytyviltä lisäpainoa pois itse kantaakseen.  Todellinen tiimipeluri.

Päiviteltiin jätkän kuntoa, joka oli siis tyyliin 3200m cooperissa täyspakkauksella, niin hän harrasti uppopalloa(!)

Kirjoitettu

1/85 ei enään jaksa lähteä näihin, tulevassa vuodenvaihteessa käpykaarti kutsuu. Sikäli, kun työnantaja ei päästäisi kriisissäkään palvelukseen. Toisaalta kivoja juttuja, kuten mustikkasoppa-vetosytytin-ansat olisi...

Kirjoitettu

Itse en aikanaan viihtynyt kassulla ollenkaan, mutta ne metsäretket taas olivat aivan superia, niistä tykkäsin myös talvella.
Parhautta koko reissussa oli Rovajärven retki, olisin voinut vaikka jäädä ja sainkin  palkinnon olikohan se 6000 ukon joukosta ja koko porukan edessä. 
Tuossa se on hyllyllä vieläkin, honkalankun pätkään kiinnitetty n. 15 cm pituinen kranaatin sirpale.

  • 5 months later...
Kirjoitettu
  • Kirjoittaja

Mä en ymmärtänyt koko Rovajärven keikkaa. Meitä ei pidetty ajan tasalla siitä, mitä kulloinkin on menossa. Tosin leiripaikka oli aika viilee ja tekemistä oli aika paljon vähemmän kuin Hälvälän keikoilla.

Kirjoitettu
  • Kirjoittaja

Sotaharjoitukset yhteistyökumppaneiden kanssa yhteiskunnan häiriötilanteiden varalle. Mitä häh ? Kenties yleislakon purkamiseksi ja väärin äänestämisen ehkäisemiseksi ? Mukana myös yleisradio.

Itävallassa on juur menossa sotaharjoitukset, joiden aikana on tarkoitus pysyä näkymättömissä koko harjoitusten ajan. Tekstin käännös alla

Itävaltalainen suuri sotilasharjoitus alkaa maanantaina useissa osavaltioissa, mukaan lukien Kärntenissä. Harjoitukseen osallistuu paitsi itävaltalaisia sotilaita, myös Saksan Bundeswehr ja poliisi. Harjoituksen tavoitteena on pysyä huomaamattomana. Harjoituksesta ei myöskään aiheudu melusaastetta, koska lentokoneita ei käytetä.

Kirjoitettu

Varusmiespalvelus suoritettu 90/91, sinko-Sihvo eli panssarintorjuja. Kuten ylempänäkin on jo tullut esiin niin parhaat harjoitukset ja ryynäämiset toteutuivat silloin kun kouluttajana oli sellainen kaveri joka veti itekkin täysillä eikä vaan meuhkannut ja v*ttuillut. Kävi hyvä tuuri kun silloinen saapumiserä komppaniassa oli lähes kokonaan tolkun kavereita, ei ollut kuin muutama lusmu/k*usipää ja ne häipyivätkin jo ennen alokaskauden loppua. Taidettiin kaikki tajuta että hommat meni parhaiten silloin kun tehdään ja yritetään, eikä koiteta joka käänteessä lusmuilla tai vikistä. 

Oli varmaan aika ensimmäisiä kertoja ampuraradalla ja siellä hommat eivät menneet putkeen, eikä oltu vielä tajuttu että kyllä se vaan on niin että tehdään mitä sanotaan eikä sooloilla. Meidän porukan varusmieskouluttajat olivat kovakuntoisia kavereita joten mokailu ja velttoilu tiesi sitten "liikuntaa"... Tämä vihkoon mennyt keikka ampumaradalla olikin sitten paluumatkana sika-nautaa juosten kamojen (tst-vyö, kypärä ja reppu) ja aseen kanssa, eli juostaan maksimaalista vauhtia asetta pitäen vuorotellen eteen työnnettyjen käsien varassa, vuoroin suoraan ylös pään päälle. Tästä sika - nauta nimitys. Varusmieskouluttajat juoksivat myös, ja esimerkkinä heillä myös sama varustus + kova huuto päällä. Myöhemmin sitten palaute miksi näin, koska ei osattu käyttäytyä ja perseiltiin muutenkin. 

Jossain kohtaa kävi sulkeisissa niin että paraatikentällä oli muodossa liikkumista, ja luonnollisesti poistutusta. Tällä kertaa kentän laidalla sijainneen rakennuksen ympäri, myötä-, ja vastapäivään. Tässä selvisi se ketkä kuuntelevat käskyjä, suurin osa porukasta meni ensimmäisiä kertoja väärään suuntaan, olin siinä pienessä joukossa joka juoksi käskyn mukaiseen suuntaan. Ok, väärään suuntaan juoksijat juoksivat sitten lisää. Oikeaan suuntaan juoksijat lepo. Kohta juostiin sitten mekin vielä kerran koska oltiin erotuttu joukosta ja vaikutimme ylimielisiltä. 😄 

Yhtäkaikki. Kun suurin osa porukasta oli järkevää niin pienestä jupinasta huolimatta tajuttiin että näissä jutuissa ei ole simputuksen elkeitä. Kokonaisuutena koko intti meni ihan ok, hyvä joukkuehenki oli kyllä tässä kullanarvoista ja samaa meilläkin että marsseilla kannettiin porukalla väsähtäneiden kamppeita ilman eri käskyä. 

  • 3 months later...
  • 3 months later...

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Account

Navigation

Haku

Haku

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.