Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Fillarikeskustelu.com

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Mitä söit viimeksi?

Featured Replies

  • 2 weeks later...
  • Viestejä 1.9k
  • Katselut 152.2k
  • Luotu
  • Edellinen viesti

Eniten kirjoittaneet

Most Popular Posts

  • Elien aloin tehdä pussista italianpataa, mutta ei ollut siihen jauhelihaa eikä kananpalasia. Otin prepperijemmasta makrillia tomaattikastikkeessa ja löin sitä siihen. Aivan järkeyttävää paskaa tuli. J

  • Geisha suklaakeksejä. Yhden. Paketillisen.

  • Eilen illalla patonkia ja juustoa. Hain paikallisesta K-kauoasta paikallisen Halmeen leipomon leipoman vehnäpatongin ja testautin Ranskan vaihtarillamme. Vähän kummasteli kuoren rakennetta ja maistett

Lähetetyt kuvat

Kirjoitettu
  • Kirjoittaja

Liiiterein Picanha 0,75 kg, hyvää oli!

Pinnat grilissä noin 5+5 min ja valmiiksi epäsuorassa -> 53ºC

Promo kuvasta poiketen, jälkikypsytys tuon kasvispannun vasemmalla puolella alhaalla - 0 tulilla.

20260619_201757.jpg

20260619_204506.jpg

Muokattu: , käyttäjä: Jopotuinen

Kirjoitettu
  • Kirjoittaja

Thx, nyt vetää syvähumalan puolelle.

20260619_234212.jpg

Sìtten vielä tikkumakkaraa tulipadassa!

Muokattu: , käyttäjä: Jopotuinen

  • 2 weeks later...
Kirjoitettu
  • Kirjoittaja

Mutta mikä on tämä? Löytyi tuon yllä olleen juhannustulien tuhkan joukosta, 5x10 cm. Helähtää n. 5-7 kHz taajuudella, jotain alumiinia tms.

Esineen joutminen tuonne täysi mysteeri, aloitettaessa tuhkat oli siivottu pois, ei siis voi olla ainaisemmin tuonne joutunut. Joku työkalu tai keittiöväline, .mutku mitään makkaratikkua kummempia välineitä ei ole ollut! Eikä mitän puutu.

20260701_123019.jpg

Muokattu: , käyttäjä: Jopotuinen

Kirjoitettu

Mystistä. Omalla porukalla jos olitte vielä, tulee ongelmasta vielä vaikeampaa. Ite katoin notskia kylässä jussina, niin joka toinen nakkas jotain kamaa sinne "siellähän palaa"-hengessä. Kello? Grillipihti? Vyönsolki?

Millähän tollasta tutkisi tarkemmin? Oletko jo magneetilla kokeillut? Lämpötilan perusteella lyijy, tina, alumiini... jossei sikapainava, lyijy pois, tina... jos olet unohtanut kolvaustinat tonne? Luultavin lienee alumiini.

Muokattu: , käyttäjä: tommi2

Kirjoitettu
  • Kirjoittaja

Eteenpäin! Asia kyllä selkenee varmasti aikanaan, ei se sinne itsestään... jotain on vain jäänyt rekisteröitymättä muistiin.

Tänään syötiin Reima Salosen rysäsilakoita. En punninnut tuota pussukkaa, ehkä 750g luokkaa (itse siivoamia ja pakastamia).

Paella pannulla kaasugrillissä, kahdessa erässä.

20260701_190046.jpg

Voita & rypsiöljyä -riittävästi! Tässä ei nuukailla, THL ei tiedä asiasta.

20260701_191919.jpg

Erä 1

20260701_193046.jpg

Erä 2

20260701_200912.jpg

Kyytipojiksi kylän uusia perunoita ja porkkanoita, sekä tietty sitrunaa ja tilliä. Herraisä, miten on nyt maha täynnä, nyt jaksaa 😄

Mutta nuo grilliin menevät pannut, isot tai pienet, ovat aivan superia. Niissä syntyy vaikka mitä, glaseerattuja kasviksia ja lihaksia. Mielenkiintoisia uusia jutuja ainakin itselle.

Muokattu: , käyttäjä: Jopotuinen

Kirjoitettu

^ ihan vinkkinä, korvaa rypsiöljy auringonkukka- tai maissiöljyllä, lämmönkesto säilyy ilman rypsin minusta löhnää makua. Toki kotimaisuus, jne... Vanhat lennokkimiehet tietävät risiiniöljyn lämmönkeston huimaksi, elintarvikekäytössä saattaa esiintyä sivuvaikutuksia.

Muokattu: , käyttäjä: Köfte

Kirjoitettu
  • Kirjoittaja

Olikohan se avokadoöljy, minkä Chef Jean Pierre mainitsi erittäin lämmönkestoiseksi. Kirkastettu voi on hyvä vaihtoehto tavalliselle voille, jota aina joskus käyttänytkin, kun on ollut isompia paistelueriä.

Joskus myös miettinyt, että mites voimariini, onko se vedellä vai öljyllä, vai ehkä molemmilla jatkettua?

Edit. Joo, avokadoöljy. Öljyopas linkin takana.

https://pekis.net/fi/article/parhaat-oljyt-korkealampoiseen-ruoanlaittoon-savupisteet-ja-terveys

Muokattu: , käyttäjä: Jopotuinen

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Tärkeää tietoa

Hyväksy Käyttöehdot ja Tietosuojakäyntö.

Account

Navigation

Haku

Haku

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.