Reputation Activity
-
Kalle Päätalo got a reaction from Sulo in TaivalkoskiTunnelmia viime kesältä: https://vimeo.com/359123348
Jos opastetut reissut tuolla kiinnostaa, niin katselkaapa tähän suuntaan:
https://www.adventureapes.fi/adventure-packages/7-day-mountain-biking-park-to-park
-
Kalle Päätalo reacted to jokkeli1 in TaivalkoskiJospa nyt toimisi
Juu kuten yllä olevasta näkyy, saatiin Kikarilammen reitti kunnostettua lopultakin. Muutamilla muillakin reiteillä on tehty kunnostusta, uusittu maalimerkkejä, siltoja, poistettu kaatuneita puita reitiltä, yms. Mutta vielä jää paljon tekemistä seuraavillekin kesille. Tässä muutama kuva kesän ajalta eri reiteiltä.
-
Kalle Päätalo got a reaction from Sulo in TaivalkoskiSe on ruska ny. Taisi olla tämän homman viimeinen "kenttäpäivä". Kävin ajamassa Keski-Pirinjärven laavulta Atsinkiin, se kun oli vielä virallisista reiteistä tarkistamatta. Hienoa polkua oli taas, muutaman kaatuneen puun poistin ja ensi kesälle jää vielä jollekin Atsingin päässä vähän töitä merkintöjen kanssa.
-
Kalle Päätalo reacted to Hohto in Rokkiaeiku humppaa
-
Kalle Päätalo got a reaction from Sulo in TaivalkoskiTervetuloa pelkääjien joukkoon. Eipä siellä vielä ole mitään ajolinjojakaan, ihmetellään vaan mihin olisi ainesta liian jyrkässä ja lyhyessä mäessä. Ruka Freeridersilta ainakin yksi ammattilainen tulossa hinattavaksi.
Mikään massatapahtumahan tämä ei ole, älkää kertoko kenellekään.
-
Kalle Päätalo got a reaction from Sulo in TaivalkoskiPudasjärvellä on jo nyt kova panostus maastopyöräilyyn Syötteenkin takia, isoa peukkua sinne.
Nykyinen kotikuntani Kuusamo on kyllä sellainen murheenkryyni reittien osalta, että suru tulee puseroon. Eikä parannusta näytä olevan tulossa
Sallassa on kova meno päällä, kuten myös Suomussalmessa Hossan puiston myötävaikutuksella.
Taivalkoskella epäilemättä jatkuu monimuotoiseen aktiiviseen liikuntaan panostaminen jatkossakin. Paikkakunnalla on huhujen mukaan aloittamassa uusi alan yrityskin.
Tässä kesän kulku puhelimenlinssin läpi katsottuna:
Sunnuntaina testaillaan Taivalvaaralla hissiä...
-
Kalle Päätalo reacted to Sulo in TaivalkoskiEpäilisin eksyneen väärälle sivustolle, jos pitää spämminä
Hieno työ ollut tänä kesänä, ensi vuodeksi sut voi vuokrata rautaisena ammattilaisena Pudasjärvelle ja sen jälkeen Kuusamoon
Kunnalle peukkua!
-
Kalle Päätalo got a reaction from Sulo in TaivalkoskiKyllä mulle ihan maksetaan selvitystyöstä, Taivalkosken kunnan puolelta on osoitettu budjetissa rahaa (ja työvoimaakin, esim. nuo pitkosten parannukset) maastopyöräilyreittien parantamiseen
Tälle palstalle raportointi ei kuulu työnkuvaan (eikä Jälki.fi-reitit), mutta samalla vaivalla tätä ilosanomaa jakaa. Tulee veronmaksajien rahoille maksimi vastine. Toivottavasti tämä ei ole spämmiä kenenkään mielestä?
Kohta päästään testailemaan Taivalvaaran hissejäkin pyöräilykäytössä
-
Kalle Päätalo got a reaction from Sulo in TaivalkoskiNappaskenkäreitin pitkosten korjaukset meni paikoin vähän harjoitteluksi. Katsotaan ensi kesänä uudestaan...
Kikarilammilla tarkoitus tehdä hommia lähiaikoina, ainakin ne pari romahtanutta siltaa fiksataan ja se yksi umpimehtään menevä kohta tullee jatkossa kulkemaan tietä pitkin. Ja jotain muuta pientä.Ylimaan yhteydestä luovutaa, se on täysin kadonnut.
Kunnalla sopimusneuvottelut käynnissä Metsätalous OY:n kanssa ja se hivenen rajoittaa mitä uskaltaa vielä touhuta. Mutta hyvältä vaikuttaa meiningit Metsätalous OY:n kanssa Luontopalvelut onkin sitten isompi kysymysmerkki, heidän alueellaan vaikuttaa paljon vaikeammalta saada mitään aikaan ilman hitonmoista häslinkiä.
Ei tule valmista ihan hetkessä, jos koskaan, tästä savotasta. Pääasia kuitenkin, että saadaa Suomen hienoimpia polkuja useampien tietoisuuteen ja kuljettavaksi.
Turismi, kisa yms. kuviota pyörii taustalla, mutta niistä lisää, jos tulee valmista.
Yksi iso rypistys tälle kesälle olisi vielä edessä, kun pitäisi saada Taivalvaaran rinteeseen ainakin yksi endurohenkinen alamäkiura valmiiksi. Innokkaat harrastajat ovat kyllä jo merkinneet kolmekin mahdollista uraa
Jos haluatte tukea mtb-kehitystä Taivalkoskella niin antakaanhan palautetta kunnan suuntaa. Jos vaikka saataisiin rahoitusta ensi kesällekin.
https://www.facebook.com/mtbtaivalkoski/
-
Kalle Päätalo got a reaction from Sulo in TaivalkoskiOlihan hienot kolme päivää Rickin ja Marcon kanssa. Kaverit aivan ihastuneita Suomen luontoon ja varsinkin Koillismaan alueeseen. Fillarointia ja filosofiointia, jälkimmäistä enemmän + tietenkin saunaa ja lähteitä. Erityisen kova juttu heille oli, kun kävimme päivän umpimehtässä, suolla ja yhdessä itselleni pyhässä rotkossa ihmettelemässä koskematonta erämaata ilman polkuja tai muutakaan näkyvää jälkeä ihmisten toimista.
Jutut meni niin syvälliseksi, että fillarointikin painui ajoittain taka-alalle Oli erittäin mielenkiintoista ja tajuntaa laajentavaa kuulla juuriaan myöden miten Rickin tarina on kehittynyt ja minkälaisille metodeilla hän harjoittelee ja kilpailee.
Kaverit jo kaavailevat muuttoa Koillismaalle Ja olivat myös JRE:n faneja Parit kuvat joita voin jakaa, vähän tuli kuvattua kun oli niin mukavaa
-
Kalle Päätalo got a reaction from Sulo in ISIS keskiön irroitusLähtisin vetään rälläkällä palasiksi. Sitten poraa/puukkosahaa/lekaa vähän tilanteen mukaan. Voi tietysti vain toivoa, että syy miksi pyörii tyhjää ei ole se, että keskiön kierteet on korkanneet.
-
Kalle Päätalo reacted to Sulo in KehityskeskusteluFoorumi päivitetty 4.2 versioon.
Hieman muuttui ulkoasu ja pirusti kaikkea hienoa kylkeen: https://invisioncommunity.com/news/invision-community-42-r1030/
Fillaritori päivitellään ja rikotaan sitten perinteisesti jouluaattona.
-
Kalle Päätalo reacted to Sulo in KehityskeskusteluMitäs me tänne tehtäisiin? Kategoriat?
Kaikki mitä on Fillaritorin puolella, ja enemmänkin, voidaan toteuttaa myös tänne.
Rohkeasti vain ehdottelemaan!
-
Kalle Päätalo got a reaction from Sulo in TaivalkoskiEnsi viikonloppuna Taivalkosken polkuja testailee kovemman luokan kuski!
-
Kalle Päätalo got a reaction from Sulo in TaivalkoskiSain Metsähallitukselta varmistuksen siitä, että heidän Soiperoiseen asettama pyöräilykielto ei perustu mihinkään lakiin tai pykälään. Eli alueella saa ajaa vapaasti, vaikka Metsähallitus Luontoon.fi-sivustolla toisin esittääkin. Kielto kyllä luvattiin poistaa em. sivustolta. Taas tuli perusteluksi kulumisen pelkoa, pitää tiedustella löytyykö tähän jotain näyttöä vai mutu:llako näitä kieltoja asetetaan.Käyn ensi viikolla ihmettelemässä miltä meno siellä Soiperoisessa vaikuttaa.
-
Kalle Päätalo got a reaction from Sulo in TaivalkoskiSoiperoisen polut ja osa Kirkkopolkua lisätty Jälkeen, 400km rikki
http://jalki.fi/reitit/soiperoisen-polut
-
Kalle Päätalo got a reaction from Sulo in TaivalkoskiTällä viikolla ihmetellään Kylmäluoman aluetta vähän tarkemmin. Ensimmäinen jälki tässä:
http://jalki.fi/routes/kylmaluoma-laukunpera-irnijarvi
Jos autiot hiekkarannat kiinnostaa, Irnijärvi...
Katsotaan, jos tämä reitti olisi toimiva yhteys Hossaan. "Loppuu" Hossan päässä Valkeisen Polkuun, jota käsittääkseni saa ajaa fillarilla: https://kartta.paikkatietoikkuna.fi/?lang=fi&uuid=274d3d4b-2181-420f-ae04-6da1a06060df JOS LINKKI EI TOIMI SUORAAN, KOPIOI URL JA AVAA UUDESSA VÄLILEHDESSÄ.
-
Kalle Päätalo got a reaction from IncBuff in TaivalkoskiAlla uusi reitti Näköalapolulle, tänään olisi tarkoitus käydä laittamassa lisää maalimerkkejä. Muutama iso kaatunut puu vielä reitillä, mutta eiköhän nekin sieltä kohta häivy. Mitään valtaväylää sinne ei ole kaivettu, enimmät kuntat vain poistettu; antaa polun syntyä lopulliseen muotoonsa käytön mukaan. Voihan se vaikka kasvaa umpeekin, jos ei käyttöä löydy.
https://kartta.paikkatietoikkuna.fi/?lang=fi&uuid=1ff2ca41-ca06-428a-8aee-45610e42fa48
Julmaharjun sorastukset taitavat olla jonkun yksityisen hyvätyö
Rogaining-kisa olisi kyllä kova juttu Taivalkosken maastoissa, katsotaan jos saataisiin aikaiseksi.
-
Kalle Päätalo got a reaction from Sulo in TaivalkoskiNyt on Hukanharju samoiltu päästä päähän. Portinhalsin kohdalla ei löytynyt mitään optimireittiä vaan piti tyytyä pitkän ketunlenkin tekevään ajettavaan versioon ja lyhyempään, mutta suon ja taimikon läpi kulkevaan extreme-malliin. Jos joku keksii oivemman reitin niin oitis jakoon kiitos! Noita Extreme-mallin reittejä on helppo säveltää varsinkin tuolta Portinhalsin pohjoispuolelta...
Harjajoesta Kypäränkoskesta purettu silta, siihen jos saisi ylityksen niin säästäisi taas vähän tieajossa. Koski on sen verran leveä, että siitä ei uimatta yli pääse.
Kaiken kaikkiaan todella kivoja pieniä ja isompia poronpolkuja, ehdottomasti tutustumisen arvoinen harju vähän kokeneemmille kulkijoille.
http://jalki.fi/route_groups/16
-
Kalle Päätalo got a reaction from Sulo in TaivalkoskiRinnepyöräilylly vihreää valoa, aloitin kaivelemaan nousureittiä (teen sen kyllä niin, että alaspäinkin ajo onnistuu):
Hissikin toivottavasti saadaan pyörimään jossakin vaiheessa. Mukavaa palauttavaa hommaa Tahkon päälle tollanen hakun kanssa heiluminen 26 asteen lämmössä...
-
Kalle Päätalo got a reaction from Sulo in TaivalkoskiTässä epävirallinen ei merkitty kylän kiertävä reitti: http://jalki.fi/reitit/kostojoenkierros
-
Kalle Päätalo got a reaction from Sulo in Taivalkoski300 metriä uutta uraa Näköalapolulle:
-
Kalle Päätalo got a reaction from Sulo in TaivalkoskiVitunvilikkamalammen harjupätkä: http://jalki.fi/reitit/vitunvilikkamalammen-harjupatka
Pirinojaa (kunnostettu uittoajoista, taimenkin viihtyy) seuraileva hieno harjureitti. Alueella paljon poronpolkuja ja metsäautoteitä joita yhdistelemällä saa mukavaa ajettavaa vaikka koko päiväksi.
Vitunvilikkamalampi:
-
Kalle Päätalo got a reaction from Sulo in TaivalkoskiKeski-Pirinjärven laavulta Iso-Syötteen Pitämävaaralle "SyöteMTB-kisareitille"
http://jalki.fi/reitit/keski-pirinjarven-laavulta-iso-syotteen-kisareitille-pitamavaaraan
Pääosin soratietä, loppumatkasta mukavaa paikoin kosteaakin polkua. Merkitty oransseilla kolmioilla.
Purnusarven vieressä lehtojensuojelualue:
"Liittymä" SyöteMTB-kisareitiltä kohti Taivalkoskea:
Syötteeltä Portinojan laavulta Keski-Pirijärvelle:
http://jalki.fi/reitit/portinojan-laavu-keski-prinjarven-kota
Tämä ei ole kaikilta osin virallista reittiä eli maalimerkkejä ei ole kuin Keski-Pirinjärveä lähestyessä Iso-Syöte-Taivalvaara-reittillä jossa oranssit maalimerkit. Reitti kulkee pieniä metsäautoteitä pitkin Portinojalta Sulankankaalle asti, josta päästään poluille. UKK-reitti ylitetään, mutta halutessa voi koukata Pirivaaran kautta sakkolenkin. Pirinvaara on todella hieno, mutta saa valmistautua tunkkaukseen: http://jalki.fi/routes/pirinvaaran-ylitys Pirinojan ylityksen jälkeen reitti kulkee oranssilla maalilla merkittyä Iso-Syöte-Taivalvaara-reittiä, paikoin haastavissakin maastoissa, jyrkkiä kurujen ylityksiä ja muuta mukavaa.
Alkumatkasta kuljetaan kelkkareittiä:
Keski-Pirinjärven poluilla:
Tässä vielä Syötteen kisareitti, jolla nämä kaksi edellistä voi yhdistää rengasreitiksi: http://jalki.fi/reitit/syotteen-kisareittia
-
Kalle Päätalo got a reaction from Sulo in TaivalkoskiPorraslammen laavulta pääsee Ouluntielle esim. näitä kahta reittiä:
http://jalki.fi/reitit/porraslammelta-iijoen-varteen-ja-sielta-ouluntien-sillalle
http://jalki.fi/reitit/ouluntien-sillalta-porraslammen-laavulle
Toinen kulkee "sisämaareittiä" toinen käy Jurmunkankaalla Iijoen varrella. Molemmat reitit metsäautotietä, harjupolkuja, poronpolkuja. Nämä eivät ole virallisia reittejä eli niitä ei ole merkitty maastoon. Majovanojan yli menee tietääkseni vain yksi "silta" ja sekin on romahtanut, mutta taluttamalla siitäkin selviää ylitse kuivin jaloin. "Sisämaareitillä" jonkin verran hakkuita eli reitti elää vielä sen mukaan mistä porot alkavat kulkea
Majovanojan "silta":
Ouluntien sillalta Keski-Pirinjärven laavulle: http://jalki.fi/reitit/ouluntien-sillalta-keski-pirinjarven-laavulle
HUOM: Tämä reitti on merkitty väärin "Iso-Syöte ulkoilukarttaan"! Korjaus tulee pian ilmestyvään uuteen karttapainokseen.
Tämä reitti siirtymä, asfalttia ja pikku teitä. Peltolantien päästä sen verran huonoa tietä, että ei voi kulkea autolla eli ihan mukavaa ajettaa maastopyörälle Reitti on merkitty oransseilla kolmion muotoisilla maalimerkeillä.
Peltolantien päästä pihan läpi eli olkaahan kiltisti:
Tie Keski-Pirinjärven laavulle:
Keski-Pirinjärvi: