Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Fillarikeskustelu.com

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Sekalaiset pikkukysymykset

Featured Replies

Kirjoitettu

Ylioppilaslakki.
Se oli joskus äärimmäisen tärkeä ja piti ehdottomasti saada siihen oikeasti kultainen lyyra.
Voi mitä rahantuhlausta, olen käyttäny ylioppilaslakkia tasan yhden kerran.
Kysymys kuuluu, jos ylioppilaita, niin ootteko käyttäny sitä lakkia? mä oikeesti vihaan koko pipaa...jos kelpaa niin annan kummitytölleni.

  • Viestejä 517
  • Katselut 39.6k
  • Luotu
  • Edellinen viesti

Eniten kirjoittaneet

Most Popular Posts

  • Vaihdoin kokeeksi vähän käytettyjä do_not_recharge-paristoja tilalle. 1,34 V ja ääni alkoi kuulumaan.

  • Joo, junan ravintolavaunussa oli kolmen kaljan ja sämpylän sääntö. Pitkillä reissuilla pohjoisen oli sitten päätepysäkillä muovikassillinen sämpyläitä, mutta eipähän tarvinnut suunnata nakkikiosk

  • Siksi juuri "kättä pidempää" oli tuossa vaihtoehtona. Kun huitaisee hippiä pesäpallomailalla kintuille ennen kuin alkaa mitään kyselemään niin siinä saa vanha aijä hieman etumatkaa. Tai ainakin voitta

Lähetetyt kuvat

Kirjoitettu

Ei käytetä. Harkitsin hiljakkoin tylypahkan oppilashattua. Tosin tälle naamataululle vois sopia jotain dumledoreen tai hagridiin liittyvää. Olen myös harkinnut pienen, mutkikkaan yksityistiemme nimeämistä Viistokujaksi. Kunnaltako tätä pyydetään ?

Muokattu: , käyttäjä: alpensau

Kirjoitettu

^^En ole käyttänyt sen todistuksenjakotilaisuuden jälkeen.

Kirjoitettu
On 5/1/2024 at 9:57 AM, tempokisu said:

Kysymys kuuluu, jos ylioppilaita, niin ootteko käyttäny sitä lakkia?

Viimeksi lakkiaispäivänä vuonna -93. Siihen joku poltti röökillä jäljen/reiän, tämä ei tosin vaikuta siihen etten sitä päähäni laita.

Kirjoitettu

Ruskikopteri yrittää osua ukrainalaisten meridrooniin. Aika monta laukausta lähti ennen täysosumaa.

 

Muokattu: , käyttäjä: alpensau

Kirjoitettu

Just tuossa telkkarissa Kimmo Vehviläinen kertoi että kuori perunoita ekaa kertaa 15- vuotiaana.

No niinpä minäkin, samoin appelsiinin kuoriminen tuotti suuria ongelmia, olisiko se vasta lukion jälkeen kun ....
Että miten ootte oppineet? tosi huonosti itellä pyörällä ajo, vasta joskus 8-vuotiaana, mutta opin kerrasta. Samoin luistelemaankin opin 6-vuotiaana, ensin mentiin potkukelkalla mutta sillä samalla kerralla opin ite luisteleen. Uimaan oppiminen oli  todella hankalaa, about 12-vuotiaana opin uimaan,  ihan vaan itekseni. Enkä osaa uida mitään "lajia" vaan meen sekalaisesti kädet ui sammakkoa ja jalat koiraa, mutta jaksan rauhallista uintia pitkään.
Sensijaan lukemaan opin jotain 4-5 vuotiaana, ja heti "suoraan" ja sitten oli tavaamisen oppiminen typerää. Kirjoittamaankin opin ennen ekaluokkaa. Piirustuskin sujui. 
Koulussa kaikki oli helppoa sen jälkeen kun uskalsin viitata, tein kaikki tehtävät etukäteen, ja samoin ennen kun menin musiikkiopistoon....olisiko ollu 15-vuotiaana niin opettelin ensin ite ja tunneilla ( aluksi) kaikki olikin jo opeteltu. 

Mutta sitten olikin suuria vaikeuksia lääketieteellisessä. Oliko se sairaus ( anoreksia, kun energia meni hengissä pysymiseen...) vai ( tai ja) että ei kiinnostanut yhtään, koulun kaikkien aikojen parhaimmasta oppilaasta tuli lääkiksessä ehkä kaikkien aikojen surkein tapaus. 

Että onneksi on vaan näitä ajokorttitodistus-juttuja, kun sen osaan. 

  • 2 months later...
Kirjoitettu

Onko Baana auki Hesalassa? Eli lähinnä kyselen että pääseekö sitä samaa reittiä kun ennenvanhaan tossa, täytys varmaan ajella Tapiolaan "Steissiltä", niinkun alkuasukkaat sanoo. 

  • 1 month later...
Kirjoitettu

Mä tarvisin sellaisen 1-0-1 - palautuvan kytkimen, joka toiseen suuntaan käännettäessä päästää sähkön läpi kahteen piuhaan "suoraan" ja toiseen suuntaan käännettäessä kääntää ristiin.

Mulla on siis veneen moottorihissi, joka toimii kahdella johdolla niin, että toisin päin akkuun kytkettäessä moottori pyörii toiseen suuntaan ja toisinpäin toiseen. Hissi nousee ja laskee vastaavasti.

Jonkin verran amppeerejakin tuon pitäisi kestää...

Millähän hakusanalla tuollaista pitää hakea? Joku kääntökytkin vai?

Kirjoitettu

En tiedä vastausta, mutta tuolla oli ratkaisu mun viimeiseen moottoriongelmaan, joka ei ollutkaan moottori-, vaan kytkinongelma. https://www.partco.fi/fi/

Olisiko DC-moottorin suunnanvaihtokytkin...

https://www.partco.fi/fi/saehkoemekaniikka/moottorit/moottoriohjaimet/24040-mot-md10pot.html

Muokattu: , käyttäjä: alpensau

Kirjoitettu

Eikös tuohon käy ihan jousipalautteinen keinukytkin, tyyppiä auton lasihissin kutkin. Joskin releet joudut silloin laittamaan, uskoisin.

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Account

Navigation

Haku

Haku

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.