Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Fillarikeskustelu.com

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Rutilus Kääk sentään!

Featured Replies

Kirjoitettu
5 tuntia sitten, tempokisu kirjoitti:

Minne nämä kokkiohjelmien ruoat päätyvät? 

Ne tekee noita yhden tuotantokauden putkeen (parin päivän sisään esim. 8 jakson kuvaukset) ja tehty ruoka menee tuotantotiimille ja/tai ruoka-avustuksina järjestöille.

  • Viestejä 599
  • Katselut 22.8k
  • Luotu
  • Edellinen viesti

Eniten kirjoittaneet

Most Popular Posts

Lähetetyt kuvat

Kirjoitettu
  • Kirjoittaja

^  hyvä, mutta varmaan oluttuopit juodaan heti kuvausten jälkeen. 

Voi vitsit miten voi mennä masutaudista huonoon kuntoon. Piti käydä kaupassa ( nyssellä) mutta taitaa mennä huomiselle. Kyllä tuolta jotain ruokaa löytyy pakastimesta, jääkaapista ja hyllystä menee biojätteeseen iso kassillinen..

Kirjoitettu
  • Kirjoittaja

Jaha ( pakko sentäs merisää kuunnella ) tuli toi euroviisu. Pete Parkkosen laulusta saa mitään selvää, mutta Lindan viuluosuudet on hyvät. Ja nyt tulee modulaatio...ei, kun kappale loppui siihen. Linda olisi siihen väliin voinu ehkä itsekin laulaa? 
Popeda viisuihin 😄 

 

Kirjoitettu
15 tuntia sitten, tempokisu kirjoitti:

## ei kertakaikkiaan ymmärrä näitä "Suurmestari" "omg" - siinä nää puolijulkkikset nauraa omille vitseilleen. Ja nää ohjelmat ei mitenkään lisää tyyppien suosiota, vaan päinvastoin. 

Lasse Virenin "Lumoral on hyvä" - mainos on palannut... ei edelleenkään käy ilmi mikä tuo Lumoral on?

40-50-vuotiaat esiintyvät kuin lapset. Jatkuuko pääkaupungin kuplassa nuoruus ikuisesti ? Järkyttävää. Mainittakoon, että kerran päätettiin muijan kanssa käydä Vanhan kellarissa, joka oli joskus opiskelijamesta. En vaan tiennyt, että sinä päivänä siellä oli homoilta.

Lumoral on fotodynaamista terapiaa, siis hoitoalan keksintö. Muijalla näkyy olevan tuollainen.

Kirjoitettu
  • Kirjoittaja

^ rahaa siis on. Mä yritän käydä kerran vuodessa vakihammaslääkärillän ( kun on ogelmahampaat ja korjattu ) ja tulee muuten edullisemmaksi 😄 kun tommonen härpäke. Eikö se pitäisi olla erityisesti omaan suuhun soviteltu, vai onko jotain "muovautuu tilanteen mukaan" materiaalia. 
Entiset urheilijahuiput joutuu mitalinsa myymään, uudelleen palaamaan, ja ikäihmisinäkin vielä mainoksiin. Jotkut saa urheilijaeläkkeen, mutta ei se taida olla kansaneläkettä kummoisempi...

Asiallista käytöstä odottaisi myös näiltä jääkiekkovalmentajilta/johtajilta tjsp. aina ovat vihasesti huutamassa ja itse asiassa toi ....mitäh! on toimittajakin nyt aika kaukana "suomalaisen palkansaajan keskimääräisestä ansiosta" 10 000e/kk..mutta mitä on "per mylly" tai jos sitten pienituloisena en tiedä. 
Niin siis toi Grönborg on koko ajan tuntunu vastemieliseltä vihaselta papparaiselta. Ja toimittaja ihmettelee toimitsijakieltoa. Perustakaa joku valmentaja/johtajien painikerho.... en siis tiedä jääkiekosta mitään, mutta kyseinan ukkeli on saanu pelkästään negatiivista julkisuutta. Lopputili ja työttömyyskortistoon.

 

Muokattu: , käyttäjä: tempokisu
kirotusvirheitä

Kirjoitettu

Viittasit varmaan Aamulehden juttuun, jossa:

Lainaa

Kärkiottelu. Kolme nyrkkitappelua. Pelaajille ja Tapparan päävalmentajalle Rikard Grönborgille pelikieltoa. Tapparalle 10 000 euron sopimussakko. Siis lähes suomalaisen palkansaajan keskimääräinen kuukausiansio per mylly.

Kymppitonnin sakko, kolme tappelua (eli "myllyä"), eli 3300€ per mylly ja toi 3300€/kk brutto lienee siellä keskiarvon nurkilla.  Selkeetä ku mikäkin.

Kirjoitettu
  • Kirjoittaja

^ ahaa, kiitos tiedosta ymmärsin ...tai en ymmärtänyt, kuten sanoinkin jääkiekosta. Siitä saisi kyllä ton väkivallan kieltää kokonaan. Ymmärrän että epäonnistunut urheilija heittää välineensä ja on pettynyt, valmentajan rooli on tukea. 

Ja nyt on ihan kiva ettei tarvi perua töitä, sillä parin päivän masutauti vei ihan lötköksi. ( välillä on noustava jaffaa juomaan...) Mutta opetti myös jotain, josta ei nyt enempää kun on se haaste. Mutta opetti kyllä myös sen että niitä lisäkiloja todellakin tarvitaan.
Onneksi toimittaja ehdotti suoraan haastattelua ensi viikolla, aika hidasta on toipuminen. 

Kirjoitettu
  • Kirjoittaja

^ tottakai, haasteen antajaa nolottaa ja tempokisuhan voittaa aina. 
Tosin tässä oli 3 päivän masutauti ja enimmäkseen nukuin , mutta nyt voimat alkaa pikkuhiljaa palata. 
Oli siitä hyötyäkin, ai että maistui luonnon helmassa kaffe ja munkki! ja nyt menen taas maku ja laatu edellä tärkeimpien ruokien kanssa....ja helposti jäi pois pari juttua joita en tarvi.
Kääk! kamalasti tekemistä olisi + siivousta, mutta kaikkea en nyt jaksa kerralla...
 

Kirjoitettu
  • Kirjoittaja

No niinpä, paljon oli asiaa mutta meni jo....onneksi oli hiihtokisoja niin sai päivän kulumaan ilman keskustelupalstaakin..

Jokin aika sitten Helsingin kaupunki ilmoitti että "kaikille ekaluokkalaisille jaetaan tabletti - ja  jatkossa mukaan tulee lisää aineita"

Tampere pistää paremmaksi, just oli juttu Piriniityn päiväkodista... ( tosin oikaistiin, Piiriniityn..)
 

ooooooo

Mietin tuossa kun yritän säästää....mitä sanoisin jos kaverini olisi samanlaisessa tilanteessa? Ei mitään hätää, antaa mennä vaan jos siltä tuntuu..

Kirjoitettu

Meinasin sanoa jotain, mutta sekoitin tämän lajin harakkaan...  en sano mitään, mutta näköjään kirjoitin jotain. Poistun takavasemmalle... edelleen sanomatta mitään (mutta en ole poistunut näppäimistön äärestä). 

Kirjoitettu

Ei hitto... Varmaan moni "vastustan Kärkkäistä koska natsi"-vellos nyt toteaakin että ei vastusta 😄 .

Näen jo Kisun ostamassa sieltä pilaantuneita banaaneja ja muista lempiruokiaan.

Muokattu: , käyttäjä: tommi2

Kirjoitettu
  • Kirjoittaja
15 tuntia sitten, alpensau kirjoitti:

Pirkkalalaiset saavat Kärkkäisen tavaratalon. On se vaan !

Ja minne se putiikki tulee? Linnakalliolle. Sinne on semmoinen ylämäki ( joka menopaikasta ) että ei inspiroi kävellen eikä pyörälläkään. 
Mitä siellä myydään? 
No, Partolassa on senverta kauppoja lähekkäin, saa kaiken tarvittavan.

Voiei Tomppa, näinkö vähän sä tiedät/ muistat mikä on mun lempiruokaa 😂 ja muistatko ite antamasi "haasteen" ( viikko vielä )

Saa aloittaa harjoittelun uudestaan...lintukuvien suhteen, mitään ole vuoteen saanu kuvattua, paitsi lokit.

Varis ( Corvus corone ) 

v047A7131.jpg?img=smaller

ja harakka ( Pica pica )

h047A7445.jpg?img=smaller

muistisääntö: Varis - harmaa ja Harakka - valkoinen ( keskivartalo )

Muokattu: , käyttäjä: tempokisu
tarkennus

Luo uusi käyttäjätili tai kirjaudu sisään

Tärkeää tietoa

Hyväksy Käyttöehdot ja Tietosuojakäyntö.

Account

Navigation

Haku

Haku

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.